Валерій Семенець: «БЕРЕМО НАЙКРАЩЕ ЗІ СВІТОВОГО ДОСВІДУ…»

14.03.2017

На запитання журналу «Ділові новини» відповідає ректор престижного вищого навчального закладу України – Харківського національного університету радіоелектроніки – Валерій Семенець.

Валерій Васильович Семенець – доктор технічних наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, професор.

– Валерію Васильовичу, Ви очолюєте вищий навчальний заклад, добре знаний далеко за межами нашої країни. В чому полягає секрет його популярності?

– Секрет популярності ХНУРЕ очевидний – це якісна освіта, високопрофесійні викладачі та оперативне реагування на всі новинки зі світу сучасних технологій. Ми прагнемо не просто відповідати вимогами сьогодення, ми повинні бути на крок попереду, маємо передбачати, що від нас вимагатиме день завтрашній.

Наш університет був створений в 1930 році. З того часу навчальний заклад підготував не одне покоління висококваліфікованих фахівців абсолютно різних напрямків, адже за свою історію він неодноразово змінював свій профіль, залежно від потреб країни в інженерних кадрах для тієї чи іншої галузі. Починався він як будівельний, інженерно-будівельний, гриміла його слава як Харківського гірничого інституту, а на початку 60-х років минулого століття був перетворений в Харківський інститут гірничого машинобудування, автоматики і обчислювальної техніки. Такий профіль на той час був справді надсучасним та новаторським, завдяки такій спеціалізації і виник славнозвісний Харківський інститут радіоелектроніки, згодом – Харківський технічний університет радіоелектроніки, і нарешті – Харківський національний університет радіоелектроніки.

Наші випускники працюють в різних країнах світу, на відповідальних посадах у промисловості, бізнесі, політиці. І це свідчить про якість нашої «хнуревської» освіти. В університеті склалися потужні наукові школи, власна система підготовки висококваліфікованих кадрів, плідно працюють аспірантура та докторантура.

Ми пишаємося високим рівнем нашого професорсько-викладацького складу. Підготовка кадрів для вищої школи – це вкрай кропітка робота, що вимагає багато часу. Не можна швидко підготувати хорошого викладача.

Потрібні роки наполегливої праці, потрібна система і потрібні традиції. Усі ці складові університет радіоелектроніки може забезпечити стовідсотково. А своє завдання як керівника я бачу в тому, щоб створювати комфортні умови для роботи нашого колективу.

– Ви – доктор наук, професор, лауреат Державної премії, тривалий час працювали проректором з навчально-методичної роботи ХНУРЕ, першим проректором цього вишу… Тут отримали і вищу освіту, спеціальність, тобто все Ваше свідоме життя пройшло в цих стінах, і Ви знаєте про нього все. Без перебільшення, це для Вас рідний дім. Який він сьогодні? Які стратегічні цілі стоять перед ним?

– Девіз ХНУРЕ: «Думай сміливо, креативно!». Такий підхід – запорука успіху наших студентів і викладачів. Він полягає у пошуку нестандартних, неординарних шляхів вирішення будь-якого завдання. Дотримуючись цього принципу, ми можемо випускати насправді висококласних фахівців. Сьогодні в університеті ведеться підготовка студентів за 16 спеціальностями та 40 спеціалізаціями. У нас представлені найсучасніші, найпередовіші, найактуальніші і найперспективніші напрямки підготовки.

Ми уважно вивчаємо сучасний світовий досвід у плані вдосконалення вищої освіти, ретельно зважуємо всі «за» і «проти», обираючи для себе найкращі та найефективніші рішення. Ми чітко усвідомлюємо, що питання якості підготовки фахівця – це питання життєздатності університету. Рівень компетенції нашого випускника, його конкурентоспроможність на ринку праці – це наш імідж, престиж, рейтинг…

Ні для кого не є секретом, що Харківський національний університет радіоелектроніки є загальноукраїнським лідером за концентрацією інженерно-технічного і науково-педагогічного потенціалу в галузі радіоелектроніки, інформатики та обчислювальної техніки. Такої кількості висококваліфікованих кадрів з подібною спеціалізацією немає в жодному іншому університеті. У нас працюють 123 доктори наук і 396 кандидатів наук. Наші вчені визнані в усьому світі.

Науковці та співробітники університету беруть участь в реалізації різних національних програм: космічної, неруйнівного контролю, програм інформатизації та технічної діагностики… Ми завжди були й залишаємося серед лідерів у галузі інформаційних технологій. В наукових колах добре відомі наші потужні школи: «Статистична теорія антен» Я. Шифріна, «Гібридні системи обчислювального інтелекту» професора Є. Бодянського, «Технології розробки інтегрованих інформаційних систем» В. Левикіна, «Бездротові телекомунікаційні системи» В. Поповського, «Системи обробки складних сигналів» Є. Путятіна, «Біомедична інженерія та біоінформатика» А. Биха, «Мікрохвильова діагностика матеріалів» Ю. Гордієнка, «Проектування і тестування комп’ютерних сервісів» В. Хаханова, «Автоматизоване проектування і діагностика комп’ютерів» Г. Кривулі та інші. Ми постійно розширюємо міжнародні контакти, активно працюємо над програмою запровадження подвійного диплома. Наші вчені і викладачі беруть участь і в міжнародних проектах.

Таким є сьогодні наш навчальний заклад. Він сучасний і мобільний, у той же час має міцні наукові традиції та прекрасний колектив. Саме завдяки такому поєднанню нас добре знають.

Що ж стосується стратегічних цілей, то, по-перше, – ми хочемо зробити університет національним навчально-науковим центром підготовки високоякісних фахівців у пріоритетних галузях науково-технічного прогресу.

Це ІТ-технології, радіоелектроніка, обчислювальна техніка, телекомунікації, системи управління. По-друге, наша стратегічна мета – інтеграція в європейський та світовий освітній простір, в наукове співтовариство для підготовки фахівців за міжнародними стандартами, для налагодження прямих зв’язків із зарубіжними партнерами.

Упевнений, ми зможемо досягти мети завдяки потенціалу нашого університету та ресурсам, які він має. Правда, ці дві складові нашого успіху ми постійно намагатимемося наповнювати новим змістом.

– Нині університет – один із лідерів за кількістю іноземних студентів. Чи є робота з такими студентами одним із пріоритетних напрямків діяльності навчального закладу?

– Так, дійсно, у нас навчаються студенти з різних куточків світу. В нашому університеті розроблена та запроваджена власна система підготовки іноземних громадян, що успішно працює вже багато років. Молодь з інших країн розпочинає навчання на підготовчому відділенні факультету навчання іноземних громадян, а потім обирає спеціальність і продовжує навчатися в нашому, або в іншому навчальному закладі.

Іноземні громадяни мають можливість вивчати дисципліни англійською мовою. Найталановитіші можуть продовжити навчання в аспірантурі, успішно захистити кандидатську та навіть докторську дисертації. Таких випадків чимало.

Студенти-іноземці обирають наш навчальний заклад ще й тому, що ми пропонуємо їм чудові побутові умови. Живуть вони у відремонтованих гуртожитках поруч з університетом. Тут же розташовані їдальня і кафе, де готують традиційні страви різних країн світу. Іноземні студенти мають всі можливості займатися спортом, розвиватися творчо… Ми намагаємося робити все, щоб вони комфортно почувалися в нашому місті та були повноправними членами студентського колективу ХНУРЕ.

Повторюся, що ми активно працюємо над підвищенням якості освіти студентів, а це поліпшує наш імідж та імідж української вищої освіти в цілому.

– Сьогодні українські викладачі, науковці та студенти мають широкі можливості для стажування та навчання за кордоном. Як університет працює в цьому напрямку?

– Минулого року за результатами Міжнародної виставки «Освіта та кар’єра 2016 – День студента», що проходила в Києві, наш університет отримав звання «Лідер міжнародної діяльності» та Гран-прі в номінації «Міжнародне співробітництво в галузі освіти та науки» серед вищих навчальних закладів України. За цими нагородами стоїть багаторічна праця всього колективу, завдяки якій університет має тісні контакти з провідними навчальними закладами нашого профілю в усьому світі. Студенти і викладачі стажувалися в університетах Німеччини (Ганновер, Дюссельдорф), Португалії (Коїмбра), Франції (Ліон), Італії (Павія), Польщі (Лодзь), Швеції (Карлскруна), Іспанії (Валенсія), Фінляндії (Ювяскюля) та інших країн.

Крім того, наші вчені співпрацюють з багатьма провідними зарубіжними компаніями. 48 співробітників та студентів ХНУРЕ виграли гранти на участь у проектах за міжнародними програмами Horison-2020, TEMPUS, DAAD, Erasmus+.

Наведу лише один показовий приклад міжнародного співробітництва.

Саме в нашому університеті нещодавно відбулася знакова для усієї держави подія – вперше в Україні запрацював взаємний двосторонній обмін студентами. До ХНУРЕ з Німеччини на тримісячне стажування за програмою мобільності студентів Erasmus+ до лабораторії біомедичного 3D-принтинга кафедри біомедичної інженерії приїхав студент-магістрант механічного факультету Університету ім. Лейбніца в Ганновері. І це цілком закономірно, адже кафедра БМІ вже упродовж двадцяти років працює над розробками в галузі 3D-моделювання анатомічних структур. Ми теж можемо дечому навчити іноземних колег.

– Які спеціальності сьогодні користуються найбільшим попитом на сьогоднішньому ринку праці? Яку б Ви порадили обрати абітурієнтам?

– Існує думка, що популярність нашого університету серед абітурієнтів пов’язана, насамперед, з тим, що ми готуємо фахівців модного сьогодні ІТ-напрямку. Я категорично не згоден з цим твердженням.

Поряд з ІТ-спеціальностями в нашому закладі є не менше потрібні та популярні інженерні, телекомунікаційні, радіотехнічні… Абітурієнтам пропонується на вибір широкий спектр найсучасніших спеціальностей. Це вже традиційні для нас інженерія програмного забезпечення, комп’ютерні науки та інформаційні технології, кібербезпека, біомедична інженерія, електроніка, телекомунікації, робототехніка, наноелектроніка, економічна кібернетика, видавничо-поліграфічна справа тощо.

У наступному навчальному році ми будемо приймати студентів для підготовки за новими спеціалізаціями: комп’ютеризовані радіоелектронні системи і технології в нафтогазовій промисловості та вбудовані системи авіоніки.

Для того, щоб рівень підготовки наших випускників відповідав вимогам роботодавців, університет постійно співпрацює з представниками бізнесу, промислових підприємств у питаннях удосконалення навчальних програм.

Старшокурсники проходять стажування на кращих підприємствах не лише нашого регіону, а й усієї країни. За результатами опитувань, проведених серед роботодавців, наші випускники вважаються кращими в своїй галузі.

Слід відзначити, що наші спеціалісти користуються високим попитом на ринку праці. Щоб допомогти студентам працевлаштуватися, а роботодавцям – підшукати необхідних фахівців, ми понад десять років тому, першими в Україні, почали проводити «Ярмарки вакансій». Такі заходи завжди мають широкий резонанс і великий успіх…

А що стосується вибору спеціальності… Скажу тільки, що який би із запропонованих напрямків підготовки не обрав абітурієнт, він не помилиться. Тому що ми готуємо тих, хто буде творити майбутнє науково-технічного прогресу, а значить, і майбутнє нашої країни. І яким буде це майбутнє – залежить, в тому числі, і від нас.

Харківський національний університет радіоелектроніки має всі передумови для того, щоби називатися найкращим вищим навчальним закладом України, навчатися в якому – це честь і велика удача. Для того, щоб відповідати такому високому статусу, кожен співробітник університету має багато і самовіддано працювати, вкладати всі свої здібності, всю свою енергію в розвиток потужного інтелектуального потенціалу університету. 

«Ділові Новини» , №1 (117), Березень 2017

зберегти цю сторінку в PDF