Харківський інститут радіоелектроніки

Для розробки автоматизованої системи управління інститутом у 1971 р. під науковим керівництвом проф. І. В. Кузьміна була створена група АСУ ВУЗ.

Наказом Міністра ВССО УРСР № 199/02 від 26.06.1974 р. у зв’язку із запровадженням у 1974–1975 навчальному році нових навчальних планів 1 вересня 1974 р. ліквідовано три кафедри: хімії, конструювання та технології виробництва електронних приладів, технології приладобудування.

Харківський інститут радіоелектроніки

Вручення ордена Трудового Червоного Прапора Харківському інституту радіоелектроніки

Відповідно до наказу МВССО УРСР № 127 від 12.03.1975 р. відбулися деякі зміни й у структурі вишу: здійснено реорганізацію, результатом якої стало впорядкування роботи окремих кафедр, їх перейменування, створення та ліквідація. Так у вересні 1975 р. засновано кафедру техніки і застосування електронно-обчислювальних машин, ліквідовано кафедри антенно-фідерних пристроїв і фізичних основ електроніки. Сім кафедр змінили свою назву: теорії електрорадіоланцюгів на багатоканального електрозв’язку, конструювання радіотехнічних систем — на радіотехнічних систем, автоматики — на автоматизованих систем управління, теоретичної кібернетики — на системотехніки, математичного моделювання — на програмного забезпечення ЕОМ, обчислювальної математики — на прикладної математики, механіки —

на конструкцій і механізмів радіоелектронної апаратури.

Також відбувся розподіл кафедр між факультетами. За ректоратом закріплено кафедри історії КПРС, філософії, політекономії, військова. За радіотехнічним факультетом (декан — доц. В. Ф. Пасечник) — радіоприймальних пристроїв, радіопередавальних пристроїв, радіотехнічних систем, радіовимірювань, багатоканального електрозв’язку, основ радіотехніки. За факультетом конструювання радіоапаратури (доц. М. П. Кисляков) — конструювання радіоапаратури, технології виробництва радіоапаратури, конструкції і механізмів РЕА, мікроелектроніки, технічної електроніки, інженерної графіки, іноземних мов, конструювання ЕОМ. За факультетом електроніки (В. Є. Коновалов) — електронних приладів, фізики надвисоких частот, фізики, електротехніки. За факультетом систем управління (проф. В. В. Свиридов) — системотехніки, технічних засобів систем управління, автоматизованих систем, економіки, технічної кібернетики. За факультетом обчислювальної техніки (доц. М. А. Бондаренко) — програмного забезпечення ЕОМ, математичних машин дискретної дії, прикладної математики, вищої математики, техніки та застосування ЕОМ, охорони праці.

Кафедру конструювання обчислювальної апаратури наказом ректора ХІРЕ було переведено в підпорядкування факультету конструювання радіоапаратури. До структури факультету увійшла також кафедра фізичного виховання.

Наказом ХІРЕ № 182 від 31.08.1977 р. для виконання наказу Мінвузу УРСР № 277 від 4.08.1977 р. факультет конструювання радіоапаратури перейменовано у факультет конструювання радіо- й обчислювальної апаратури, кафедру технічних засобів систем управління — в кафедру обчислювальної техніки, математичних машин дискретної дії — в електронно-обчислювальних машин, техніки і застосування ЕОМ — в застосування ЕОМ.

Для підвищення рівня підготовки інженерів на основі сучасної технічної бази підприємств та здійснення цільової підготовки фахівців було відкрито філії інституту: на Харківському приладобудівному заводі ім. Т. Г. Шевченка створено філію кафедри конструювання електронно-обчислювальної апаратури, в НДІ технології машинобудування — філію кафедри технології виробництва радіоапаратури, а в ІРЕ УСРС — філію кафедри електронних приладів.

Підготовка спеціалістів

У 1970 р. до складу ХІРЕ було переведено із Кіровоградського інституту сільськогосподарського машинобудування Світловодський загальнотехнічний факультет.

З 1971 р. підготовка фахівців у галузі радіоелектроніки зосереджується повністю у Харківському інституті радіоелектроніки. Тут навчалося близько 8000 студентів (із філією у Світловодську) різних національностей з усіх республік Радянського Союзу.

На перший курс у 1971 р. прийнято 900 осіб, на вечірнє відділення — 375. У 1971–1972 навчальному року в ХІРЕ на денному відділенні навчалося 4003 студенти, на вечірньому — 1683, на заочному — 2096, у Світловодській філії — 1178 осіб. У 1972–1973 навчальному році на денному відділенні навчалося 4243 студенти, на вечірньому — 1726, а на загальнотехнічному факультеті Світловодської філії — 960.

Харківський інститут радіоелектроніки

М. К. Янгель

Згідно з постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18.07.1972 р. та наказом міністра ВССО СРСР № 114 від 4.02.1974 р. було затверджено новий перелік спеціальностей підготовки фахівців у вишах. Так, починаючи з 1975–1976 навчального року, прийом студентів у ХІРЕ на вечірню форму навчання здійснювався за сімома спеціальностями:

– «Електронно-обчислювальні машини»;
– «Електронні прилади»;
– «Автоматизовані системи управління»;
– «Прикладна математика»;
– «Конструювання і виробництво електронно-обчислювальної апаратури»;
– «Радіотехніка»;«Конструювання і виробництво радіоапаратури».

А на заочну форму навчання — за п’ятьма:

  • «Електронно-обчислювальні машини»;
  • «Електронні прилади»;
  • «Прикладна математика»;
  • «Радіотехніка»;
  • «Конструювання і виробництво радіоапаратури».

Із другого семестру 1973–1974 навчального року спеціальність «Конструювання і виробництво електронно-обчислювальної апаратури» (разом зі студентами) переведено з факультету обчислювальної техніки на факультет конструювання радіоапаратури.

На початку 1973–1974 навчального року в інституті нараховувалося 8068 студентів, у 1976 р. — 7911, в 1977 р. — 7888, а в 1980 р. — 8046.

У 1977 р. ХІРЕ здійснював підготовку фахівців за спеціальностями:

  • «Радіотехніка»;
  • «Багатоканальний зв’язок»;
  • «Конструювання і виробництво радіоапаратури»;
  • «Конструювання і виробництво електронно-обчислювальної апаратури»;
  • «Електронні прилади»;
  • «Електронно-обчислювальні машини»;
  • «Прикладна математика»;«Автоматизовані системи управління».

Нова дев’ята спеціальність «Електронна медична апаратура» з’явилася у 1982 р.