Курс “Екологічна безпека” викладається для всіх освітніх програм університету.
Обсяг дисципліни: 3 кредити ЕСТS, лекцій 18 годин, практичних занять 12 годин, форма контролю – залік.
Процеси глобалізації задають нові параметри екологічного розвитку, по-новому визначають проблеми забезпечення екологічної безпеки в силу мінливого характеру викликів і загроз, з якими стикається людство. Несприятливий стан навколишнього середовища і необхідність забезпечення екологічної безпеки вимагають прийняття адекватних заходів правового, організаційного та іншого характеру. Комплексний вплив на людину соціальних, економічних, екологічних та інших факторів призводить до погіршення здоровʼя населення, відбивається на демографії. Поряд з фінансово-економічними та соціальними проблемами постає проблема запобігання глобальної екологічної катастрофи. Базовою передумовою прийняття ефективних управлінських рішень та дій у системі забезпечення безпеки є об’єктивне та своєчасне визначення найбільш вагомих загроз і ризиків у всіх сферах життєдіяльності суспільства. Це, в свою чергу, потребує здійснення ґрунтовного аналізу та оцінки процесів, що стосуються безпекової сфери.
Опис дисципліни. Дисципліна забезпечує студентів сучасними знаннями з безпеки людини в процесі взаємодії з природним середовищем та небезпечними речовинами, впровадження методик зменшення негативних впливів на навколишнє середовище в результаті використання руйнівних або небезпечних технологій і процесів. Також екологічна безпека пов’язана з неконтрольованими людиною процесами (стихійні сили природи).
Мета та завдання дисципліни полягає у формуванні у студентів умінь та компетенцій для забезпечення ефективного управління екологічною безпекою сучасного промислового виробництва, якістю навколишнього середовища на базі сучасних досягнень науки, техніки і технологій та міжнародного досвіду. Після вивчення дисципліни студенти мають знати системи управління у сфері екологічної безпеки, методи і технології з прогнозування надзвичайних ситуацій, які викликані порушенням технологічних процесів та впливом їх на довкілля, визначення рівня екологічних ризиків, обґрунтування комплексу заходів, спрямованих на попередження НС та ліквідації їхніх наслідків.
Матеріали для студентів з дисципліни “Екологічна безпека”:
Анотація курсу “Екологічна безпека”
Методичні вказівки до самостійної роботи з дисципліни «Екологічна безпека»
Методичні вказівки до практичних занять з дисципліни “Екологічна безпека”
Робоча програма навчальної дисципліни “Екологічна безпека”
Силабус навчальної дисципліни “Екологічна безпека”