17.12.2019
16 грудня делегація Харківського національного університету радіоелектроніки на чолі з ректором Валерієм Семенцем взяла участь у парламентських слуханнях на тему «Побудова ефективної системи охорони інтелектуальної власності в Україні».
Метою парламентських слухань є проведення відкритого діалогу між органами державної влади, експертами та фахівцями у галузі інтелектуальної власності задля розробки єдиної позиції щодо шляхів вдосконалення системи законодавства України.
Делегація ХНУРЕ представила свої рекомендації щодо стимулювання захисту інтелектуальної власності та підтримки патентування винаходів та корисних моделей у закладах вищої освіти, а також взяла участь в обговоренні проекту Національної стратегії розвитку сфери інтелектуальної власності в Україні на період 2020-2025 років.
Зокрема, ректор В.В. Семенець запропонував створення умов для розвитку системи правової, організаційної та фінансової підтримки інновацій задля активізації патентування, і, як конкретний інструмент, Фонди підтримки винаходів із залученням держави до фінансування на будь-якому етапі розгляду патентної заявки.
Далі було представлено найбільш доцільні моделі функціонування фондів:
- Модель 1, яку використовують Японія, США та Корея, під назвою «спільний патентний фонд в ключових інноваційних областях на основі публічно-приватного партнерства» являє собою партнерство між урядом та найбільшими компаніями країни у визначених секторах. Фінансування надається для підтримки малих та середніх підприємств, а також створення нових підприємств з метою розвитку нового покоління бізнесу у перспективних областях таких як охорона навколишнього середовища, енергетика, електроніка, біотехнології, ІТ. Можливі варіанти купівлі фондом перспективних або невикористаних патентів для подальшої комерціалізації.
- Модель 2, яку використовують Гонконг, Ірландія та Сінгапур, під назвою «відшкодування витрат на патентування» передбачає надання коштів для покриття витрат патентування. Як правило, заявниками можуть бути фізичні та юридичні особи країни, яким може надаватися підтримка на будь-якому з 3-х етапів патентування і включає від 5000 до 50000 доларів США. Схеми фінансування можуть бути на грантовій основі.
- Модель 3, яку використовують США та Китай, під назвою «спільний патентний пул для захисту компаній та країн, забезпечення преференцій для розвитку» полягає у придбанні, створенні, накопиченні, використанні та продажі патентів. Напрямки діяльності: сприяння розвитку патентного ринку, інвестування у виявленні патентів, а також оцінка, придбання та продаж патентів.
У рамках заходу була підтримана пропозиція ХНУРЕ щодо державної підтримки патентування інтелектуальної власності українських інноваторів за кордоном на умовах співфінансування.