Німецька служба академічних обмінів DAAD

Літній університет (Sommeruniversität) або літня академія (Sommerakademie) в Німеччині – гарна можливість підтягнути німецьку та англійську мови, отримати нові знання за фахом, познайомитися з країною і її освітньою системою. У літні канікули такі курси пропонують багато вузів. Їх перелік можна знайти на сайті Німецької служби академічних обмінів DAAD.

На сьогоднішній день в базі даних DAAD більше трьох сотень літніх шкіл, багато з яких розраховані на іноземців.

DAAD пропонує стипендії для студентів, аспірантів, викладачів та вчених. Тут Ви знайдете стислий огляд стипендійних програм для України.

Що пропонують літні університети?

В першу чергу це курси німецької мови – повсякденного або спеціалізованого напрямку, наприклад, для роботи в сфері бізнесу, туризму, медицини або технологій, або для навчання, а також семінари, на теми на кшталт “Німеччина та її сусіди”, “Літо в Берліні” . Є й пропозиції для тих, хто хоче підвищити свій професійний рівень і освоїти ноу-хау: наприклад, курси програмування на мові Java, семінари по 3D-ПРІНТІНГ, обробці великих даних, мехатроніки або бізнес-менеджменту в Європі. Як скласти бізнес-план або заснувати стартап – і цьому можна навчитися в одній з літніх шкіл. Є й курси з підготовки до складання мовного іспиту, і ознайомчі курси для тих, хто планує отримати вищу освіту в Німеччині. У літній школі можна “примірятися” до німецької освітньої системи, спробувати свої сили в роботі на семінарах і вже остаточно вирішити, чи хочете ви вступати до німецького ВНЗ.

Навчання разом з розвагами

Літні університети відкривають свої двері з травня по вересень. Курси проводяться в декілька заходів. Тривають вони, як правило, від трьох до шести тижнів. Заняття проходять щодня – всього 20-30 годин на тиждень. Професійно орієнтовані курси часто проводять англійською мовою, знання якої повинні бути, як мінімум, на рівні B1. На деяких семінарах є можливість отримати залікові бали. Але студентам рекомендується заздалегідь з’ясувати у своєму вузі, чи будуть вони зараховані. Для цього в поясненнях до курсів нерідко містяться основні пункти навчальної програми. Щоб успішно завершити літню академію, доведеться попрацювати. Як і звичайні німецькі студенти, слухачі літніх курсів повинні писати реферати, контрольні роботи та здавати іспити. Але, незважаючи на навчальну спрямованість літніх семінарів, організатори дбають і про відпочинок учасників. Їм пропонують різноманітну культурну програму: відвідування музеїв, театрів, виставок, екскурсії по містах та інші заходи.

Як знайти курси в Німеччині?

На сайті DAAD в системі пошуку можна шукати літні курси в цікавих для вас містах, а також за бажаною спеціалізацією. Пошукова система видає список відповідних літніх шкіл і пропонованих ними програм із зазначених предметів. Перераховані програми супроводжуються коротким описом та інформацією про вартість. Для детального ознайомлення з умовами програми та вимогами до претендентів слід зайти безпосередньо на сайт університету якій вас цікавить. Також тут можна знайти контактні дані куратора програми. Оскільки число учасників по кожній програмі обмежена, куратору слід написати раніше.

Заявка на участь та вартість літніх курсів

Всі літні курси платні. Двотижневий семінар з робототехніки у Вищій технічній школі Аахена обійдеться в 750 євро. Курс з комп’ютерного інжинірингу в Берлінському технічному університеті коштує близько 1800 євро. За три тижні вивчення німецької мови в сфері туризму або медицини при Фрайбурзькому університету доведеться віддати 650 євро, а інтенсивний курс німецької мови при Берлінському університеті Гумбольдта коштує близько 700 євро. Як правило, транспорт, страховку, житло і харчування учасник курсів оплачує самостійно.

Поїхати на курси можна і по стипендіальної програмі DAAD. Однак така можливість, надається тільки слухачам курсів німецької мови, причому, як підкреслюють в DAAD, студентам, які продовжують удосконалювати свої знання (заявки приймаються тільки при наявності мовного сертифікату не нижче рівня В1). У 2018 році за програмою “Літні мовні курси німецької мови” на адресу DAAD надійшло 380 заявок. Трохи менше половини кандидатів отримали стипендію. Її розмір становить 950 євро. До того ж, як повідомили в DAAD, передбачена доплата за транспортні витрати. Кількість стипендій визначає центральний офіс Німецької служби академічних обмінів в Бонні, а відбір проводиться в Києві.

Для подачі заявки буде потрібно щонайменше два роки навчання у вузі, резюме, мотиваційний лист німецькою мовою, виписка із залікової книжки, рекомендація викладача і мовний сертифікат з німецької мови. У мотиваційному листі слід розповісти про те, чого ви очікуєте від літніх курсів, на якій спеціальності навчаєтесь в університеті, і чому зацікавила саме ця програма. У київському представництві служби DAAD заявки на наступний рік приймають восени поточного року.

Інформація щодо подання заяв.

Літні курси у Німеччині для іноземних студентів 2-5 курси

Групові поїздки для студентів до Німеччини “Studienreisen

Для студентів на бакалаврських програмах: 4 курс:

  • Стипендії на навчання для випускників вишів з усіх спеціальностей
  • ERP – стипендії на навчання для випускників в галузі економіки

Для випускників:

  • Стипендії на навчання для випускників вишів з усіх спеціальностей
  • ERP – стипендії на навчання для випускників в галузі економіки
  • Стипендії для підвищення кваліфікації для фахівців в галузі німецької мови

Для аспірантів:

  • Наукові стипендії – короткі стипендії
  • Наукові стипендії – річні стипендії
  • наукові стипендії – аспірантура з подвійним науковим керівництвом
  • Наукові стипендії – повна аспірантура у Німеччині

Для молодих науковців: 

  • Наукові стипендії – короткі стипендії
  • Наукові стипендії – річні стипендії

Для викладачів:

  • Наукові стажування для іноземних викладачів вишів та наукоців
  • Двосторонній обмін науковцями

Для колишніх стипендіатів:

  • Повторні запрошення колишніх степендіатів DAAD

Докладніше про стіпендіі за посиланням: www.daad.de