22.10.2021
22 жовтня на базі Харківського національного університету радіоелектроніки, під головуванням проректора з міжнародного співробітництва Мурада Омарова, відбулась Міжнародна наукова конференція «Українсько-тюркська спільна культурна спадщина» з нагоди відзначення 880-літнього ювілею азербайджанського мислителя і поета ― Нізамі Ґенджеві. Конференцію було організовано за ініціативи Харківського обласного товариства азербайджансько-української дружби «Достлуг». Співорганізаторами конференції, окрім кафедри українознавства ХНУРЕ, стали: Інститут сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України та Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди. Участь у науковій конференції взяли понад сорок вчених і дослідників з Азербайджану, Туреччини Казахстану і України, а також представники посольств Азербайджану, Казахстану і Туреччини, історики та вчені-тюркологи з Азербайджану і різних міст України. У роботі конференції також взяли участь керівники тюркських національно-культурних об’єднань – казахів, татар, узбеків.
Захід відбувся за сприянням Харківської міської ради, Посольства Азербайджанської Республіки в Україні та Посольства Республіки Туреччина в Україні. Мурад Омаров привітав учасників конференції та зачитав привітання від Голови Держкомітету Азербайджану у справах діаспори Фуада Мурадова. Він розповів про важливість тематики конференції в сучасному мультикультурному суспільстві, найбільш важливих проектах товариства «Достлуг», які сприяють взаємному проникненню і збагачення культур народів, які проживають в Україні. Окрім того, з вітальною промовою до учасників конференції звернулися: директор Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації Людмила Терещенко, заступник директора Департаменту міжнародного співробітництва Харківської міської ради Юлія Згурська, Надзвичайний і Повноважний Посол Азербайджанської Республіки в Україні Ельміра Ахундова, радник Посольства Республіки Казахстан в Україні Аслан Алібеков, почесний консул Турецької республіки в Харкові Володимир Білий, почесний консул Азербайджанської республіки в Харкові Афган Салманов.
Робота конференції відбулась у двох сесіях: перша – Постать Нізамі Ґенджеві у світовій філософській думці й поезії. Тюркський чинник у творчості Нізамі Ґенджеві та його творчість у наукових дослідженнях України; друга – Історія, географія, культура, звичаї, традиції українського й тюркського народів; проблеми дослідження історії розвитку українсько-тюркських взаємин. Виступи вчених та істориків були присвячені величної особистості середньовічного Сходу, азербайджанського мислителя і поета Нізамі Генджеві, а також історії україно-тюркських відносин крізь призму сучасних археологічних рішень, традицій і звичаїв тюркського і українського народів, впливу тюркського фактора на державність України.
Підсумком Конференції стало прийняття рішення про видання збірника тез доповідей і виступів, а також подальшу співпрацю вчених та істориків культурологів з державними і громадськими міжнародними організаціями щодо перегляду інтерпретації впливу тюркської спадщини на українську культуру.