Метеорна радіолокація

11.05.2018

Вченими школи вперше розроблені системи радіолокаційних реєстрацій метеорів в Україні. З 1957 р колективом розроблені кілька поколінь метеорних радіолокаційних станцій, теорії про метеорному явищі і методи обробки даних спостережень та підходи до інтерпретації результатів. За майже 50 років значно розвинені прикладні аспекти метеорної радіолокації, використання її результатів в геофізиці та астрономії, зв’язку, синхронізації шкал часу і частоти.

Заснована в 1950-х рр. на базі кафедри «Основи радіотехніки» (ОРТ) та Проблемної науково-дослідної лабораторії радіотехніки (ПНДЛ РТ) Харківського політехнічного інституту (ХПІ) доктором технічних наук Б.Л. Кащеєва та членом-кореспондентом АН СРСР В.В. Фединским. З 1971 року школа пов’язана з Харківським національним університетом радіоелектроніки.

Кащеєв Борис Леонідович (1920-2004) – український дослідник метеорів радіометодом, заслужений діяч науки України (1980), засновник центру дослідження метеорів в Харкові, організатор і безпосередній учасник впровадження радіолокаційного методу радіолокаційних досліджень в Україні, член Європейського та Євразійського астрономічних товариств, почесний член української астрономічної асоціації, почесний академік Академії наук прикладної радіоелектроніки України, Росії та Білорусії. Мала планета №6811 названа ім’ям «Кащеєв».

Відомі представники наукової школи доктора технічних наук Ю.І. Волощук, Ю. А. Коваль, М. Ф. Лагутін; доктора фізико-математичних наук В.Н. Лебединець, А.Д. Орлянський, І.А. Лисенко, В. Н. Корпусов.

Слід особливо відзначити досягнення астрономічного напрямку. Під керівництвом проф. Ю.І. Волощука створено найбільший в світі каталог орбіт метеорних тіл (близько 250 тисяч одиниць) і каталог 5160 метеорних потоків, які можуть бути застосовані в пошуку небезпечних для Землі астероїдів. За астрономічні досягнення школи малим планетам №13009 і №10681 присвоєні імена «Волощук» і «ХТУРЕ».