ХНУРЕ взяв участь в акції “Тиждень прав осіб з інвалідністю”

06.12.2021

Викладачі, співробітники та студенти з особливими потребами ХНУРЕ  взяли участь у Тижні прав осіб з інвалідністю, проведеним Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України з 29 листопада до 5 грудня 2021 року. Цього року він пройшов під гаслом «Національне партнерство – узгоджена доступність».

Цьогорічна тема «Національне партнерство – узгоджена доступність» розширює підхід до питань інвалідності, надає можливість ще раз акцентувати увагу на забезпечення інтересів чоловіків та жінок, дітей та молоді з інвалідністю на місцевому та національному рівнях, привертає увагу до першочерговості вирішення питань людей з інвалідністю під час пандемії COVID-19.

Відбулись наступні заходи.

Інформаційна сесія з представлення результатів аудитів доступності 45 об’єктів в 15 областях України, з них 38 об’єктів «Великого будівництва».

ХНУРЕ взяв участь в акції "Тиждень прав осіб з інвалідністю"За результатами проведених аудитів доступності об’єктів, серед яких лікарні, медичні амбулаторії, дитячі садочки, навіть спортивний комплекс та бібліотека, приблизно 85 % в повній мірі не відповідають вимогам ДБН. Серед системних порушень можна виділити таки, як забезпечення інформаційної доступності для людей з порушеннями зору, інтелектуальними порушеннями, проблемні під’їзди до будівель, відсутність стоянки, помилкові кольорові рішення тощо.

Але ж є і позитивні моменти, коли представники владних структур готові до активної співпраці, зацікавлені залучати професійних фахівців, представників ГОІ до процесів проведення аудитів доступності на постійній основі для створення належних умов доступності, підрядники прислухаються до порад та прикладають зусилля для усунення існуючих порушень. Також присутність зручних ліфтів в деяких об’єктах, сучасного медичного обладнання, облаштування туалетних кімнат. На жаль, деякі зауваження, які надавалися в процесі проведення аудитів, не враховувалися, зокрема щодо порогів, сходинок тощо.

Враховуючи результати проведених аудитів учасниками заходу визначено також проблемні моменти існуючої ситуації щодо створення доступності та шляхи їх вирішення.

Круглий стіл «Врахування потреб та інтересів жінок з інвалідністю, жінок, які виховують дітей з інвалідністю, у програмах та заходах, спрямованих на подолання кризи, спричиненої пандемією COVID-19 та її наслідків».

ХНУРЕ взяв участь в акції "Тиждень прав осіб з інвалідністю"Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) 30 листопада представила результати опитування жінок, чоловіків з інвалідністю, жінок, які виховують дітей з інвалідністю щодо впливу COVID-19 на їхні життя.

Опитування проводилось в 13 пілотних громадах в рамках проєкту «Права жінок з інвалідністю в умовах децентралізації», який реалізує НАІУ за підтримки ООН Жінки в рамках проєкту «Просування гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок в рамках реформи децентралізації в Україні», за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Канади.

Результати дослідження вкотре засвідчують, що пандемія COVID-19 та пов’язані з нею обмежувальні заходи ще більше посилили вразливість жінок та чоловіків з інвалідністю, спричинену обмеженим доступом до медичних послуг, соціального забезпечення, освіти, реабілітації, працевлаштування та ін. Тим самим підсилюють їхню дискримінацію. Багато з форм дискримінації залишаються «невидимими» відносно жінок з інвалідністю і не розглядаються на рівні програм /планів боротьби з COVID-19.

За результатами цього дослідження надано рекомендації місцевим органам влади щодо покращення доступу до послуг жінок з інвалідністю в період пандемії.

Інформаційна сесія «Інформаційна доступність. Державні гарантії для людей з інвалідністю».

Мета заходу: підвищення інформованості осіб з інвалідністю щодо деяких видів гарантій, пільг і послуг, встановлених законодавством для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю і членам їх сімей.

Під час заходу було презентовано «Довідник деяких видів гарантій, пільг і послуг, установлених законодавством для осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та членів їхніх сімей» розроблено НАІУ в рамках програми «Національне партнерство – узгоджена доступність».

Безбар’єрність вищої освіти. Інклюзивність у сфері вищої освіти та підтримка студентів з інвалідністю.

У заходах взяли участь представники державних установ, міжнародних організацій, організацій громадянського суспільства та наукових кіл.