Міжкафедральна навчальна лабораторія «Цифрового телебачення» (ЦТ) Ehostar students DTV laborary

Лабораторія займається науковими дослідженнями за напрямками:

  •  проведення лабораторних, практичних та самостійної роботи студентів по цифровому телебаченню;
  •  проведення лабораторних, практичних та самостійної роботи студентів по супутниковому телебаченню;
  •  проведення лабораторних, практичних та самостійної роботи студентів по кабельному телебаченню;
  •  проведення робіт з ANSYS  по аналізу міцності, тепла, гідрогазодинаміки, електромагнетизму, а також міждисциплінарного аналіз;
  •  проведення лабораторних, практичних та самостійної роботи студентів по САПР Компас та AutoCAD;
  •  проведення науково-дослідних робіт по створенню моделей в ANSYS
  •   проведення науково-дослідних робіт по технологіям цифрового телебачення

Навчальний  напрям.

У лабораторії ЦТ вивчають європейський DVB стандарт цифрового телебачення, різні види модуляції DVB, стандарти кодування, системи цифрового супутникового телебачення, ресивери, системи наземного ефірного цифрового телебачення, Set top Box системи, програмні моделі підсистеми демультиплексор, системи цифрового мобільного і кабельного телебачення, IPTV, потокові протоколи, інтерактивні технології в цифровому телебаченні.

В даний час лабораторія ЦТ використовується для проведення лабораторного практикуму, практичних занять, самостійної роботи з дисциплін: «Цифрове телебачення», «Прострої цифрового телебачення», «Автоматизація конструкторсько-технологічного проектування», «Комп’ютерні технології конструкторського проектування», «Обчислювальні та мікропроцесорні засоби», «Оптимізація проектних рішень »,« Аналіз та синтез сучасних РЕА »,« Комп’ютерний дизайн», а також для виконання науково-дослідної роботи студентів і проведення занять по курсовому у і дипломного проектування. Також в лабораторії проводяться заняття з німецької мови для студентів, які проходять мовну підготовку з метою участі в міжнародній програмі EduNet, що надає можливість проходження стажування і продовження навчання в іноземному вузі.


Основне програмно – апаратне забезпечення:

  • Мультисвіч TERRA;
  • Dekoder Echostar DSB 717 (мікропроцесор STi5107KYA), що використовуэться для вивчення мов програмування  С та С++, а також цифрового телебачення;
  • SkyStar S2 – для вивчення цифрового потоку;
  • Набір ісходного коду для STi5107KYA

Основні результати:

За останні 5 років –

а) гранти, роботи за замовленням іноземних представників.

  1. Організовано спеціалізовану постійно діючу міжкафедральну лабораторію цифрового телебачення спільно з Ehostar (американська компанія, , яка розробляє і виробляє цифрові ТВ-ресивери, впровадження DTV в Україні)

б) держбюджетні, госпдоговірні роботи;

НДР №309 відп. виконавець – Панченко О.Ю.

роботи (монографії та ін.)

  1. Виконано встановлення на налагодження супутникової антени для їдальні ХНУРЕ

д) конкурсні роботи зі студентами, які отримали призові місця.

  1. 20172 місце в олімпіаді «Програмування мікропрограмних автоматів та мікроконтролерних систем»
  2. 2017 – Переможці Авіатор 2017, поїздка в Ле-Бурже
  3. 2018 – Переможці Авіатор 2018, поїздка в Фарнборро.
  4. Щорічне проведення 2 туру Всеукраїнської олімпіади з РЕА.
  5. Перспективні напрями, за якими планується проведення наукових досліджень:

– проведення науково-дослідних робіт по технологіям цифрового телебачення;

– проведення науково-дослідних робіт по створенню моделей на базі ПО ANSYS;

– проведення науково-дослідних робіт по потоковому відео спільно з HUAWEI.


Оснащення лабораторії:

Лабораторія має 15 повноцінних комп’ютерних робочих місць оснащених ПЕОМ, з підведеною супутниковим сигналом стандарту DVB-S і DVB-S2, що забезпечується двома зовнішніми офсетними супутниковими антенами. До дванадцяти робочих місць підведено супутниковим сигнал з супутника Sirius 5E, інші три – від супутників ABS1, Amos, Hotbird. Вісім місць в лабораторії оснащені супутниковими тюнерами 5107ref компанії Ehostar і телевізійними приймачами. Також в лабораторія оснащена навчально-налагоджувальними комплексами МЛ-1 і МЛ-2 на базі мікроконтролера ATmega 128 сімейства AVR.  Для дисципліни «Аналіз і синтез сучасних РЕА» є 6 сучасних навчально-налагоджувальних макетів на основі програмованих логічних інтегральних схем (ПЛІС) компанії Altera. Є також компілятор мови С на базі Codevision 5 і 4, програмні симулятори MCS-51 studio і AVR studio, середа Eclipse KDE, STM make компілятор для цифрових тюнерів. Всі робочі місця об’єднані в локальну мережу з можливістю виходу в Інтернет. Для проведення занять з використанням слайд-лекцій лабораторія оснащена проекційної технікою.

Вивчення цифрового телебачення проходить від настройки супутникових антен до програмування цифрових тюнерів з виводом каналу на телевізійний приймач. Також в лабораторії є можливість демонстрації телебачення HDTV на базі ЖК телевізора Philips і Blue-ray програвача.

Для проведення лабораторного практикуму з дисципліни «Комп’ютерні технології конструкторського проектування», а також проведення шкіл про САПР «КОМПАС-графік» і «КОМПАС-3D» лабораторія має 15 робочих місць з САПР «КОМПАС 3D V14», що дозволяє студентам кафедри освоїти сучасну систему автоматизованого проектування.

З моменту створення лабораторії ЦТ на її базі за підтримки німецької служби академічних обмінів (DAAD) проводяться безкоштовні мовні курси з вивчення німецької мови для студентів ХНУРЕ, з метою їх участі в програмах обміну та двосторонніх магістерських програмах.

Протягом 2010-2011 року в лабораторії була створена філія музею ХНУРЕ в якому представлені телевізійні приймачі різних поколінь для прийому аналогового мовлення.

Оснащення лабораторії постійно оновлюється і доповнюється сучасним як програмним, так і апаратним забезпеченням.


Керівник лабораторії –  д.т.н Чумаков Володимир Івановічк.т.н. Чернишов Микола Миколайович

Контакти: к. 402 и