Захист інформації є основою безпечного майбутнього для бізнесу, держави та особистості. ХНУРЕ пропонує освітню програму «Безпека інформаційних і комунікаційних систем» за спеціальністю «F5 Кібербезпека та захист інформації» по кафедрі Безпека інформаційних технологій (БІТ), яка готує фахівців здатних проєктувати надійні ІТ-системи, розробляти безпечне програмне забезпечення, формувати політику безпеки в компаніях, протидіяти кіберзагрозам.
Базові компетентності, які набувають студенти:
- Розробка захищених ІТ-систем і програмного забезпечення за міжнародними стандартами, застосування криптографії у локальних, хмарних та блокчейн середовищах;
- Проєктування багаторівневих систем захисту для організацій, інфраструктур та програмного забезпечення.
- Аналіз загроз за допомогою машинного навчання та системної аналітики, робота з SOC-інструментами, моніторинг та реагування на інциденти.
Що вивчають студенти програми:
- Мережева безпека та протоколи: автентифікація, VPN, виявлення вторгнень, веб-безпека, безпека в інтернеті речей і контейнерах, криптографія та захист даних;
- Основи програмування та тестування на мовах C#, C/C++, Python, Java, JavaScript, Bash, PowerShell, Go, безпечний цикл розробки програмного забезпечення (Secure SDLC);
- Інтелектуальні системи: застосування машинного навчання для аналізу загроз та автоматизації процесів кіберзахисту;
- Технічний захист інформації: апаратні засоби, канали витоку інформації, проектування комплексних систем інформаційної безпеки.
Практичні аспекти курсів спрямовані на поглиблене розуміння різних проблем безпеки, використовуючи змагальний спосіб мислення. В навчальних курсах освітньої програми студенти отримують навички систематичного проектування, розробки та тестування програмних систем. Ці навички базуються на вивченні сучасних високорівневих мов програмування (С\C++, С#, Python, Java), основ веб-програмування та скриптових мов (JavaScript, Go, PowerShell, Bash і т.п.), баз даних (SQL, MySQL/MariaDB, MongoDB, Oracle, PostgreSQL та ін.), принципів та практик безпечних обчислень та контролю версій. Студенти застосовують ці навички при створенні великих, надійних програм.
Після завершення навчання випускник зможе:
- Впроваджувати комплексні стратегії кіберзахисту;
- Реалізовувати політики безпеки згідно ISO/IEC, NIST, OWASP;
- Розробляти захищене програмне забезпечення та хмарні системи;
- Працювати в командах DevSecOps та SOC;
- Проводити аудит та сертифікацію інформаційних систем.
Кар’єрні траєкторії згідно Національного класифікатора України: Класифікатор професій (ДК 003: 2010):
2139.2 – фахівець з питань безпеки (інформаційно-комунікаційні технології);
2139.2 – фахівець з криптографічного захисту інформації;
2139.2 – фахівець сфери захисту інформації;
2139.2 – фахівець з підтримки інфраструктури кіберзахисту;
3439 – фахівець із організації інформаційної безпеки.
Кафедра БІТ постійно розширює партнерство з промисловими підприємствами та організаціями, в тому числі з такими відомими компаніями, як ПАТ «Інститут інформаційних технологій», Distributed Lab, SoftServe та інші, забезпечує можливість залучати студентів до роботи над реальними проектами, що є важливим елементом їхньої професійної підготовки. На кафедрі відкрита сучасна лабораторія з дослідження децентралізованих систем та технологій на основі Blockchain та навчально-наукова лабораторія «Архітектур та безпеки комп’ютерних систем і мереж об’єктів критичного застосування».
На кафедрі налагоджено співробітництво з університетом Колорадо Спрінгс штат Колорадо, США в рамках міжнародних грантових проектів “Квантові технології захисту сучасних мереж 5G” (2021-2022р.), “Криптосистема для захисту мереж 5G для постквантової ери ” (2024).
Залучення студентів до виконання наукових грантів та робота в дослідницьких лабораторіях сприяє особистому та професійному розвитку, покращенню науково – дослідницьких компетенцій випускників.