Олександр Іванович Цопа

Олександр Іванович Цопа
Завідувач кафедри радіотехнологій інформаційно-комунікаційних систем, член НМР, член НТР, член спеціалізованої вченої ради, член Асоціації випускників ХНУРЕ, доктор технічних наук, професор
Scopus ID: 24722940900
h-індекс:4
Документи автора:29
Загальна кількість цитувань:46
Google Scholar ID: ZErm8EEAAAAJ
Весь часОстанні 5 років
Цитування11075
h-індекс66
i10-індекс43

Освіта та кар’єра

1972 р. – з відзнакою закінчив радіотехнічний факультет Харківського інституту радіоелектроніки за спеціальністю «радіотехніка» і був направлений за розподілом інженером в КБ «Електроприладобудування» (НВО «Хартрон» у Харкові), де брав безпосередню участь у розробці мікроелектронних блоків спеціальних систем автоматичного управління і БЦВМ.

2006 р. – захистив кандидатську дисертацію за спеціальністю «телекомунікаційні системи та мережі». Тема дисертації: «Удосконалення систем передачі інформації проводовими каналами зв’язку на основі xDSL технологій».

З вересня 2006 р. – доцент кафедри основ радіотехніки ХНУРЕ.

З 2007 р. – академік Міжнародної академії наук прикладної радіоелектроніки.

З 2009 по 2011 рр. навчання в докторантурі ХНУРЕ на кафедрі основ радіотехніки за спеціальністю «радіотехнічні та телевізійні системи».

У грудні 2011 р. захистив докторську дисертацію за спеціальністю «системи захисту інформації».

З 2012 р. працює професором кафедри основ радіотехніки ХНУРЕ.
У березні 2014 р. призначений завідувачем кафедри радіотехнологій інформаційно-комунікаційних систем  ХНУРЕ.


Освітня діяльність

З 2006 р. – науковий керівник загальноуніверситетської навчально-наукової лабораторії ХНУРЕ «Відеокомунікаційні технології та системи» (УНЛ ВКТС), яка забезпечує технічну підтримку під час реалізації різних міжнародних навчальних проектів та впровадження в навчальний процес ХНУРЕ інноваційних методів навчання.
Ініціатор відкриття на кафедрі РТІКС нової магістерської програми навчання «Інформаційно-комунікаційні технології».

Лекційні курси: «Інформаційні мережі з радіодоступом», «Захист інформації в інформаційних мережах», «Аналогові електронні пристрої», «Радіоприймальні пристрої», «Засоби прийому та обробки інформації в системах ТЗІ», «Архітектура та програмування мікроконтролерів».


Наукова діяльність

Коло наукових інтересів: дослідження та розробка проводових і безпроводових цифрових систем передачі мультимедійної інформації. Методи і засоби захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах.

З 1975 р. працює в науково-дослідній лабораторії кафедри радіоелектроніки Українського заочного політехнічного інституту, де тривалий час займався науковими розробками і дослідженнями в галузі систем автоматичного управління і систем автоматизованого контролю радіоелектронної апаратури.

C 1991 по 1996 роки працював технічним директором науково-виробничої фірми «Наірі» (Харків), де організував розробку, виробництво і впровадження в мережі різної телекомунікаційної апаратури.

1997 р. – запрошений ректором М.Ф. Бондаренком на роботу керівником проекту в нову лабораторію спеціалізованих радіоелектронних систем Харківського технічного університету радіоелектроніки.

З 2001 р. працює на посаді старшого наукового співробітника лабораторії проектування засобів доступу до інформаційних мереж кафедри радіоелектронних систем Харківського національного університету радіоелектроніки.

У 2007 р. присвоєно вчене звання «старший науковий співробітник» за спеціальністю «телекомунікаційні системи та мережі».

Є науковим керівником науково-дослідної лабораторії «Проектування цифрових систем передачі інформації та програмно-апаратних платформ».

Керує науковою роботою аспірантів за двома спеціальностями:

05.12.17 – «радіотехнічні та телевізійні системи»;

05.13.21 – «системи захисту інформації».
Підготував двох кандидатів наук.


Міжнародна діяльність / участь у міжнародних проектах

Учасник міжнародних форумів розробників фірм Intel і Microsoft. Його розробки відзначені дипломами і медалями різних міжнародних виставок, впроваджені у ВАТ «Укртелеком» і встановлені на різних сегментах відомчих мереж і телекомунікаційної мережі України.

У 2009 р. був науковим керівником (ментором) студентської команди радіотехнічного факультету ХНУРЕ «Itellectronics», бронзового призера всесвітнього студентського конкурсу «Imagine Cup 2009» в номінації «розробка вбудованих систем» (Embedded development).


Громадська діяльність

 

 


Нагороди та премії

Дипломи та медалі ВДНГ СРСР і України за різні розробки.

У 2005 р. за багаторічну та сумлінну науково-педагогічну роботу та в зв’язку з 75-річчям ХНУРЕ нагороджений Почесним знаком ХНУРЕ «За заслуги».

У 2012 р. нагороджений Почесною грамотою Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації.


Публікації та патенти

Має понад 140 публікацій, у тому числі монографію, два підручники та навчальний посібник, 6 патентів України та 28 авторських свідоцтв СРСР.