Науково-дослідна та навчальна лабораторія «Аналітичної оптохемотроніки» ім. проф. Рожицького М.М.

Науковий керівник: Катерина Миколаївна Музика, с.н.с., д.т.н., проф. кафедри біомедичної інженерії

Всі напрямки, за якими здійснюється діяльність лабораторії.

  • Назва пріоритетного напряму розвитку науки і техніки: «Фундаментальні наукові дослідження з найбільш важливих проблем розвитку науково-технічного, соціально-економічного, суспільно-політичного, людського потенціалу для забезпечення конкурентоспроможності України у світі та сталого розвитку суспільства і держави».
  • Назва пріоритетного тематичного напряму: «Фундаментальні проблеми наук про життя та розвиток біотехнологій».

Тематика робіт:

Нанобіофотоніка, біофотоніка, нанотехнології, сенсорика, електрохімічна аналітика, включаючи електрогенеровану хемілюмінесценцію. Фундаментальні дослідження та розробка сучасних аналітичних, оптичних (люмінесцентних) методів, пристроїв та систем.

Існуючі досягнення за останні 5 років:

а) гранти, роботи за замовленням іноземних представників:

  • Грант ДААД A/14/02402 “Synthesis of semiconductor nanocrystals using liquid phase laser ablation for electrochemiluminescent assays” (2014-2015р.)
  • Грант Академії наук Китаю для запрошених науковців CAS President’s International Fellowship Initiative «Film modified electrodes for electrochemiluminescent sensor system» (2015-2016 рр.)
  • Грант Академії наук Китаю для запрошених науковців CAS President’s International Fellowship Initiative «Development of wireless microanalytical electrochemiluminescent system» (2015-2016 рр.)
  • Грант Академії наук Китаю для запрошених науковців CAS President’s International Fellowship Initiative «A novel molecularly imprinted polymer (MIP)-based electrochemiluminescent (ECL) assay» (2016-2017 рр.)
  • Грант для студентської мобільності для навчання у Вроцлавському університеті науки і техніки в рамках Erasmus+ International Credit Mobility-KA107 (2016-2017 рр.)
  • Грант для мобільності персоналу для навчання у Вроцлавському університеті науки і техніки в рамках Erasmus+ International Credit Mobility-KA107 (2016-2018 рр.)
  • Стипендія Кабінету Міністрів України для молодих учених, Постанова № 1 президії Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки від 13 лютого 2014 р. (Сніжко Д.В.)
  • Стипендія Кабінету Міністрів України для молодих учених, Постанова № 1 президії Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки від 13 лютого 2014 р. (Жолудов Ю.Т.)
  • Стипендія Кабінету Міністрів України для молодих учених, Постанова № 4 президії Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки від 01 жовтня 2014 р. (Музика К.М.)

б) держбюджетні, госпдоговірні роботи:

  • Міжнародний проект від Українського науково-технологічного центру України №5067 «Розробка новітніх нанофотонних технологій та пристроїв для детектування небезпечних та токсичних органічних сполук у водних об’єктах навколишнього середовища, 2010-2013 рр.
  • Проект Федерального міністерства освіти і науки Німеччини з науково-технічного співробітництва між Україною і Німеччиною № IB-034 «Дослідження та розробка електродів модифікованих вуглецевими нанотрубками для (біо)аналітичних застосувань за допомогою високошвидкісної електрохімії» (2013-2014 рр.)
  • НДР № M/255-2013 «Дослідження та розробка електродів модифікованих вуглецевими нанотрубками для (біо)аналітичних застосувань за допомогою високошвидкісної електрохімії» (2013 р.)
  • НДР № М/87-2014 «Дослідження та розробка електродів модифікованих вуглецевими нанотрубками для (біо)аналітичних застосувань за допомогою високошвидкісної електрохімії» (2014 р.)
  • НДР № Ф56/36-2014 «Надшвидкісна вольтамперометрія, теорія та принципи застосування» (2014 р.)
  • д/б НДР №292-1 «Концепція молекулярного розпізнавання на основі “синтетичних  рецепторів” та її застосування для створення приладів визначення речовин» 2015 – 2017 рр.
  • д/б НДР №314-1 «Аналітична система для електрохемілюмінесцентного визначення потужних окисників у водних середовищах» 2016–2018 рр.
  • д/б НДР №324-1 «Концепція «донор-акцепторної ваємодії» у розробці оптичного сенсора для визначення вибухонебезпечних нітроароматичних сполук» 2018–2020 рр.

Новітні (електро)хемілюмінесценційні (біо)сенсорні платформи з лазерно-індукованими функціональними мікро- та наноструктурами (№ НФДУ 2020.02/0390)

Реєстраційний номер заявки 2020.02/0390.

Посилання: https://nrfu.org.ua/wp-content/uploads/2020/09/konkurs-2_peremozhczi-publikacziya.pdf )

Конкурс НФДУ: «Підтримка досліджень провідних та молодих учених»

Тривалість проекту – 27 місяців (01.10.2020 – 15.12.2022).

Керівник проекту: Музика Катерина Миколаївна

Головна організація: Харківський національний університет радіоелектроніки, Україна

Учасники проекту: ТОВ НОВІНАНО ЛАБ, Україна

Проект присвячено теоретичним та експериментальним дослідженням, необхідним для розроблення концепції створення (електро)хемілюмінесцених (біо)сенсорних платформ з лазерно-індукованими функціональними мікро- і нано структурами. Результати дослідження фізико-хімічних процесів генерації (електро)хемілюмінесценції на поверхнях електродів/субстратів з лазер-індукованими періодичними структурами (ЛІППС), отриманими за різних параметрів лазерної обробки, властивостей матеріалу тощо, дадуть можливість виявити вагомі технологічні фактори створення ЛІППС-модифікованих структур з контрольованими фізико-хімічними властивостями поверхні. Це забезпечить керованість характеристик електро- та хемілюмінесценції (кінетики, довжини хвилі, інтенсивності тощо), і стане вихідними положеннями для створення новітніх (електро)хемілюмінесцених (біо)сенсорних платформ, що матимуть покращену чутливість детектування та інноваційний потенціал для комерційних іммунохімічних ЕХЛ аналізаторів (сімейства Elecsys, Сobas e).

Концепція «донор-акцепторної взаємодії» у розробці оптичного сенсора для визначення вибухонебезпечних нітроароматичних сполук (№ ДР 0118U002063)

Посилання: https://mon.gov.ua/storage/app/media/npa/5a1fea032d977.rar)

Виконавець: Харківський національний університет радіоелектроніки

Керівник проекту: Музика Катерина Миколаївна

Тривалість проекту – 36 місяців (01.01.2018 – 31.12.2020).

Мета проекту: дослідити закономірності фізико-хімічної взаємодії вибухонебезпечних речовин та сполук з високою афінністю до них, які стали б вихідними положеннями для пошуку вагомих факторів впливу на встановлення високоенергетичної «донор-акцепторної» взаємодії.

Основні завдання:

– аналіз Кембриджської структурної бази даних щодо даних рентгенівської дифракції для бензолу, нітробензолу та всіх ізомерів (орто-, мета- та пара-) динітробензолу; стеаринової кислоти, ефірів стеаринової кислоти; рубрену; полі метилметакрилату.

– аналіз структури кристалів сполук на основі вивчення геометричних характеристик міжмолекулярних взаємодій;

– дослідити закономірності фізико-хімічної взаємодії амфіфільних молекул і полі циклічних ароматичних вуглеводнів.

НДР для молодих науковців «Аналітична система для електрохемілюмінесцентного визначення потужних окисників у водних середовищах» (№ ДР 0116U006901)

Посилання: https://science.knu.ua/upload/Додаток ПЕРЕЛ_К ЩО ПРОЙШЛИ КОНКУРС.pdf )

Виконавець: Харківський національний університет радіоелектроніки

Керівник проекту: Жолудов Юрій Тимофійович

Тривалість проекту – 24 місяці (01.08.2016 – 31.07.2018).

Метою проекту є розробка і створення нової аналітичної системи для аналізу водних середовищ із використанням ефекту електрогенерованої хемілюмінесценції (ЕХЛ) на електродах, модифікованих функціональними органічними плівками. Об’єктом визначення є органічні та неорганічні окислювачі, присутність яких у водних середовищах підлягає контролю і визначення яких є актуальним для галузей екологічного моніторингу, промисловості, біології, фармації, тощо. Перш за все до них відносяться певні пероксиди, гіпохлорити, хлорати. Використання явища ЕХЛ дозволить забезпечити розробку аналітичної системи для проведення ефективного визначення аналітів з низькою межею визначення та зменшенням собівартості та часу аналізу.

в) отримані авторські свідоцтва, патенти:

  • Пат. 87433 Україна, МПК G01N 27/44. Нанофотонна сенсорна система для визначення органічних канцерогенів у водних об’єктах навколишнього середовища / Сушко О. А., Рожицький М. М., Білаш О. М.; власник Харківський нац. ун-т радіоелектроніки. – № u 2013 09416; заявл. 29.07.13; опубл. 10.02.14, Бюл. № 3. – 4 с.
  • Пат. 104519 Україна, МПК G01N 27/30. Мікроелектрод і спосіб його виготовлення / Сніжко Д.В., Рожицький М.М., Бендеберя Г.М.; власник Харківський нац. ун-т радіоелектроніки. – №a201211996, заявл. 18.10.2012; опубл. 10.02.2014, Бюл. №3. – 4 с.

г) інші ініціативні роботи (монографії та ін.). Монографії:

  • Muzyka K.M., Rozhitskii M.M. Chapter. 3 Microfluidic Electro-chemiluminescent detection devices with capillary electrophoresis (2011) Microfluidics: Theory and Applications. “Nova science publishing”, NY, PP. 103 – 134.
  • Muzyka K.M., Piletsky S., Rozhitskii M. Chapter. 5 MIP-based Voltammetric Sensors. in Molecularly Imprinted Polymers: A Handbook for Academia and Industry, Alvarez-Lorenzo C.; iSmithers, UK, 2013, 197-228.
  • Sushko O.A., Rozhitskii M.M. Chapter. 12 Nanophotonic Sensor for Polycyclic Aromatic Hydrocarbon Detection: Nanobiophysics. Fundamental and Applications (edited by V.A. Karachevtsev). Pan Stanford Publishing, USA. PP. 381-410 ISBN 978-981-4613-96-5

д) конкурсні роботи зі студентами, які отримали призові місця.

Перспективні напрями, за якими планується проведення наукових досліджень:

Нанобіофотоніка, біофотоніка, нанотехнології, сенсорика, електрохімічна аналітика, включаючи електрогенеровану хемілюмінесценцію. Фундаментальні дослідження та розробка сучасних аналітичних, оптичних (люмінесцентних) методів, пристроїв та систем.

Катерина Миколаївна Музика

Науковий керівник

Катерина Миколаївна Музика

Професор кафедри біомедичної інженерії, заступник голови спеціалізованої вченої ради, член НТР, доктор технічних наук, с.н.с., член Асоціації випускників ХНУРЕ

Контакти

Головний корпус,

кімнати: 131, 132а, 132б

kateryna.muzyka@nure.ua

Сайт лабораторії