12.04.2020
Виклик, що пов’язаний з пандемією COVID-19, привів до того, що методи дистанційної освіти стали основними в умовах вимушеного карантину та самоізоляції учасників освітнього процесу.
У Харківському національному університеті радіоелектроніки викладачі кафедри біомедичної інженерії повністю забезпечують проведення навчального процесу в дистанційної формі. В процесі такого навчання на перший план виходить можливості доставки різнопланового електронного навчального матеріалу та забезпечення сталої комунікації між викладачами та студентами у режимі відео-конференцій.
Дистанційне навчання повинно дозволяти студентам сприймати інформацію з різним темпом, виходячи з індивідуальних можливостей кожного. Одною з важливих особливостей дистанційної освіти є спроможність навчати студентів з обмеженими можливостями. Особливо це навчання буде ефективним на перших стадіях реабілітації, так як студент може відчувати себе повноцінним учасником навчального процесу. Це відчуття відтворюється за рахунок віртуальної присутності у навчальній аудиторії зі своєю академічною групою. Такий ефект може бути досягнутий при використанні панорамної відео-зйомки з ефектом присутності. При цьому використовується спеціальне обладнання, таке як камери просторовим охватом 360º та з високою роздільною здатністю (не менше, ніж 4К), що дозволяє можливість динамічного збільшення зображень без суттєвої втрати якості та прояви ефекту растеризації. Особливістю панорамного освітнього контенту є те, що студент не зв’язаний чітко орієнтованим оператором ракурсом відео-сюжету, а може змінювати напрям зору та масштабування зображень в процесі перегляду.
Це дозволяє особам з обмеженими можливостями легше інтегруватися в процес навчання. Також перевагою такого панорамного контенту є гнучкість щодо можливостей регулювати темп засвоєння, кількість повторень навчального матеріалу та його перегляд з при фокусуванні зору на різних об’єктах середовища, що надає ефект присутності у аудиторії і дозволяє, таким чином, викладачу та студентам адаптувати процес навчання відповідно до потреб конкретного студента або групи, що є особливо важливим при інклюзивній освіті.
При використанні панорамного контенту студент, знаходячись вдома, має можливість як за рахунок стандартних засобів персональних комп’ютерів, або за допомогою мобільного телефону, чи планшету (рухаючи свій гаджет в сторони) може подивитися, що знаходиться в навчальній аудиторії у відповідних напрямках. Студент має можливість спостерігати одночасно за викладачем, що, наприклад, пояснює лабораторну роботу біля досліджуваного макету, за поданням управляючих команд та обробкою даних на екрані монітора, допоміжними матеріалами, що відображаються на дошці, додатковим обладнанням. Створення якісного освітнього панорамного контенту потребує багато часу, але дозволяє підвищити ефективність освітнього процесу, особливо в умовах карантину, та сприяє соціальної адаптації осіб з особливими освітніми потребами при реалізації інклюзивної освіти.
Приклади створення сучасного панорамного відео з ефектом присутності для освітнього контенту на кафедрі БМІ: