Харківська наукова школа Метеорної радіолокації

Науковцями школи вперше розроблені системи радіолокаційних реєстрацій метеорів в Україні. З 1957 р. колективом розроблено декілька поколінь метеорних радіолокаційних станцій, теорії про метеорне явище та методи обробки даних спостережень та підходи до інтерпретації результатів. За майже 50 років значно розвинуті прикладні аспекти метеорної радіолокації, використання її результатів у геофізиці та астрономії, зв’язку, синхронізації шкал часу і частоти.

Кащеєв Борис Леонідович (1920-2004) – український дослідник метеорів радіометодом, Заслужений діяч науки України (1980), засновник центру з дослідження метеорів у Харкові, організатор та безпосередній учасник впровадження радіолокаційного методу радіолокаційних досліджень в Україні, член Європейського та Євроазійського астрономічних товариств, почесний член Української астрономічної асоціації, почесний академік Академії наук прикладної радіоелектроніки України, Росії та Білорусі. Мала планета №6811 названа іменем «Кащеєв».

Відомі представники наукової школи доктори технічних наук Ю.І. Волощук, Ю.О. Коваль, М.Ф. Лагутін; доктори фізико-математичних наук В.Н. Лебединець, А.Д. Орлянский, І.А. Лисенко, В.Н. Корпусов.

Слід особливо відзначити досягнення астрономічного напрямку. Під керівництвом проф. Ю.І. Волощука створено найчисельніший у світі каталог орбіт метеорних тіл (близько 250 тисяч одиниць) та каталог 5160 метеорних потоків, які можуть бути застосовані у пошуку небезпечних для Землі астероїдів. За астрономічні здобутки школи малим планетам №13009 та №10681 присвоєно імена «Волощук» та «ХТУРЕ».

зберегти цю сторінку в PDF