6.2 Резонансний магнітоакустичний реактор

ГАЛУЗЬ (СФЕРА), ДО ЯКОЇ НАЛЕЖИТЬ РОЗРОБКА: Резонансний магнітоакустичний реактор належить до сфери енергозберігаючих технологій. Потенційні споживачі – об’єкти житлово-комунального господарства.

МЕТА (ПРОБЛЕМА) РОЗРОБКИ: Ця розробка спрямована на заощадження енергії в системах опалення та гарячого водопостачання.

СТИСЛИЙ ОПИС РОЗРОБКИ: В основу розробки, покладене використання комплексного резонансного магнітоакустичного впливу на теплоносії в системі опалення та гарячого водопостачання.

Комплексний резонансний вплив на теплоносії здійснюється постійним магнітним полем, змінними магнітними, електромагнітними та акустичними полями в
діапазонах звукових і ультразвукових частот. При цьому в робочому середовищі одночасно збуджуються протонний магнітоакустичний резонанс, електронний магнітоакустичний резонанс, магнітогідродинамічний резонанс, звукова та ультразвукова акустична кавітація.

Такий вплив дозволяє здійснювати вибіркове поглинання енергії електромагнітних або акустичних хвиль певної частоти в речовині, що перебуває в магнітному полі.

Ґрунтуючись на результатах досліджень комплексного електронного, протонного та магнітоакустичного резонансів, був розроблений, виготовлений і випробуваний експериментальний зразок реактора для резонансної магнітоакустичної обробки теплоносіїв. Експериментальні дослідження показали можливість його використання в системах опалення й гарячого водопостачання.

Резонансний магнітоакустичний реактор складається з таких основних вузлів (див. рис. 1): бак сепаратора, вібровипромінювач звуковий; вібровипромінювач ультразвуковий, антена рамкова, установлена усередині бака сепаратора, соленоїд, генератор звукових частот і шумовий генератор радіочастот.

Використання розробки в системах опалення й гарячого водопостачання не має потреби в реконструкції теплових мереж. Процес обробки теплоносія автоматизований.

 

 

Рис.1 – Зовнішній вид установки резонансного магнітоакустичного реактора

 

На рис. 2 представлені залежності швидкості зміни температури VT(t) при комплексному магнітоакустичному впливі на воду та без впливу протягом 60 хвилин обробки. Як видно з рисунку крива швидкості нагрівання при комплексному впливі проходить у середньому на 2ºС/хв вище. Максимальний енергетичний виграш може становити 10–30%, що еквівалентно збільшенню споживаної потужності в 1,3 рази.

 

Рис.2 – Графік залежності швидкості зміни температури VT(t) при комплексному магнітоакустичному впливі на воду й без впливу протягом 60 хв. обробки

 

ІННОВАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ РОЗРОБКИ: Розробка є патентоспроможною. Отримано патент на корисну модель.

ПЕРЕВАГИ РОЗРОБКИ: Впровадження розробки знижує енерговитрати на опалення та гаряче водопостачання до 30%.

АНАЛІЗ РИНКУ: У цей час на ринку аналогів не має.

ОЦІНКА ТРАНСФЕРУ РОЗРОБКИ: Запропоновані шляхи трансферу розробки: обмін досвідом та інформацією про науково-технологічні досягнення, проведення консультацій з питань застосування технологій, постачання технологій у межах договорів про їх трансфер з урахуванням ринкової потреби.

СТАДІЯ РОЗРОБКИ: Створено експериментальний зразок резонансного магнітоакустичного реактора. З використанням розробленого зразка реактора відпрацьована технологія резонансної магнітоакустичної обробки теплоносіїв, що пройшла стендові випробування при використанні в системах опалення та гарячого водопостачання на підприємствах м. Харкова.

ФІНАНСОВІ ВИТРАТИ НА РОЗРОБКУ: Загальна вартість проекту 800 тис. грн. Строк окупності проекту, 30 місяців.

ІНФОРМАЦІЯ ПРО АВТОРА АБО АВТОРСЬКИЙ КОЛЕКТИВ: Зима Іван Іванович, д.т.н., проф.; Жирнов Володимир Віталійович, к.т.н., с.н.с.

зберегти цю сторінку в PDF