5.7 Оптичний гіроскоп на фотонно-кристалічних волокнах

ГАЛУЗЬ (СФЕРА), ДО ЯКОЇ НАЛЕЖИТЬ РОЗРОБКА: Інформаційні, вимірювальні технології. Серед потенційних замовників — підприємства авіаційної, ракетної та автомобілебудівної техніки, підприємства, що виробляють пристрої для просторового позиціонування.

МЕТА (ПРОБЛЕМА) РОЗРОБКИ: Розробка волоконного гіроскопу з використання фотонно-кристалічного волокна для прецизійних інформаційно-вимірювальних систем управління, що забезпечують просторове позиціонування авіаційної та ракетної техніки.

СТИСЛИЙ ОПИС РОЗРОБКИ: Розроблено дослідний зразок волоконного гіроскопа із використанням фотонно-кристалічного волокна (рис. 1). Його конструкцію буде покладено в основу портативного гіроскопа з високими характеристиками надійності та точності: габарити 105×25 мм; стабільність 3 град./год.; стабільність масштабного коефіцієнту 0.1%; зсув нуля 1 град./год.; діапазон кутових швидкостей 150 град./сек.; температурний діапазон використання від -40 до +50 °С.

 

 

Рис. 1 – Зовнішній вигляд оптичного гіроскопу

 

ІННОВАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ РОЗРОБКИ: Нова, конкурентоздатна, важлива, корисна технологія та продукція. Використання в конструкції гіроскопу фотонно-кристалічного волокна з центральним порожнім дефектом є новим прикладом формування лазерного прилада, тому за результатами  досліджень подано
заявку на патент.

ПЕРЕВАГИ РОЗРОБКИ: Його головна цінність полягає у тому, що на відміну від гіроскопу на кварцовому волокні, у нього немає фазових зсувів, пов’язаних із нелінійними ефектами у матеріальному середовищі. За рахунок використання фотонно-кристалічного волокна його габарити можуть бути значно меншими, ніж габарити гіроскопів провідних виробників.

АНАЛІЗ РИНКУ: У світовому приладобудуванні аналогів гіроскопа, який працює з використанням фотонно-кристалічного волокна, немає. На ринку існують волоконно-оптичні гіроскопи, однак вони створені за стандартами десятирічної давнини, або мають дуже велику вартість та експлуатуються у складі інших технічних засобів. Розробка, що пропонується, має нижчу собівартість та низку конструкторських переваг, тому вона є ефективною в сучасних ринкових умовах.

ОЦІНКА ТРАНСФЕРУ РОЗРОБКИ: Запропоновані шляхи трансферу розробки: обмін досвідом та інформацією про науково-технологічні досягнення, проведення консультацій з питань застосування технологій, постачання технологій у межах договорів про їх трансфер з урахуванням ринкової потреби.

СТАДІЯ РОЗРОБКИ: Розроблено експериментальний зразок оптичного гіроскопа.

ФІНАНСОВІ ВИТРАТИ НА РОЗРОБКУ: Собівартість одного гіроскопа складає
2500 гривень без урахування витрат на оплату праці та інших витрат.
У ХНУРЕ розробляється унікальне обладнання для юстування та контролю параметрів таких гіроскопів, що зменшує собівартість їх виробництва. Можливі джерела фінансування – бюджетне.

ІНФОРМАЦІЯ ПРО АВТОРА АБО АВТОРСЬКИЙ КОЛЕКТИВ: Мачехін Юрій Павлович, д.т.н.; проф., Одаренко Євген Миколайович, д.ф.-м.н., проф.; Аль-Судани Хайдер Али.

зберегти цю сторінку в PDF