5.6 Універсальний мультимедійний стрілецький тренажер (УМСТ)

ГАЛУЗЬ (СФЕРА), ДО ЯКОЇ НАЛЕЖИТЬ РОЗРОБКА: Радіоелектронні та інформаційні технології для придбання та відпрацювання навичок стрільби.

МЕТА РОЗРОБКИ: Створення стрілецького тренажеру для високоефективної підготовки співробітників силових структур та охоронних агенцій.

СТИСЛИЙ ОПИС РОЗРОБКИ: УМСТ призначений для початкового навчання у стрільбі та для відпрацьовування специфічних навичок у стрільбі. Для цього він містить комплекти різноманітних відеомішеней (що переміщаються, з’являються, або повертаються) і відеофільмів з терористами на фоні заручників, мисливськими сценами, фрагментами з фільмів. Обраний відеоматеріал проектується на тканинний екран рулонного типу, що автоматично піднімається від підлоги або опускається зі стелі перед штатним кулеприймачем тиру. Тренування можливі як з бойовою вогнепальною (рис. 1), так і пневматичною зброєю будь-якого калібру й дульною енергії. Кожен новий кульовий отвір виявляється оптоелектронним вимірювачем координат отвору, і на екран виводиться кольорова мітка, яку можливо спостерігати  з лінії стрільби, при цьому центр мітки збігається із центром кульового отвору. Залежно від точності влучення у відеомішень, крім появи кольорової мітки, голосом озвучується кількість очок, а при стрільбі по об’єктах відеофільму – змінюється сюжет (об’єкт падає, ховається або стріляє). В УМСТ тренування також можливі з макетами зброї, що містять лазерні випромінювачі (вбудовані у макети або вставлені у бойову зброю), при цьому  роль кульового отвору виконує пляма лазерного імпульсу на проекційному екрані. Наприкінці будь-якого сеансу стрільби на екран виводиться таблиця з кількістю набраних очок і витраченого часу, а при її аналізі на екран виводиться стопкадр, що відповідає певному пострілу. Всі дії на екрані й лазерні «постріли» з макетів зброї супроводжуються звуковими ефектами.

Оцінка координат точок влучення, формування кольорової мітки, озвучування, зміна сюжету, розрахунок результатів стрільби й формування бази даних здійснюються спеціально розробленою керуючою комп’ютерною програмою.

Зовнішнє керування екраном, підсвічуванням, акустикою й відеопроектором виконується з пульта керування (рис. 2).

 

 

Рис. 1 – Бойовий 20-ти метровий мультимедійний тренажер

 

 

Рис.2 – Місце оператора

 

ІННОВАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ РОЗРОБКИ: Новостворений високоточний
спосіб вимірювання точок влучень в тренажері та побудова тренажеру. Документи, що підтверджують наявність об’єктів права інтелектуальної власності: патент
України на винахід.

ПЕРЕВАГИ РОЗРОБКИ: Зазначений принцип роботи забезпечує відсутність рикошету (використається штатний приймач куль поза екраном) і високу точність вимірювання координат пробоїн на фоні відео мішеней та постатей терористів у спеціально створених відеофільмах. Найбільша похибка, що спостерігається на краях проекційного екрану, не перевищує 5-6мм. Універсальність створеного тренажеру обумовлена можливістю використання одного і того ж комплекту вимірювальної апаратури, як при стрільбі бойовими набоями, так і лазерними імітаторами зброї, що дозволяє суттєво підвищити ефективність тренувань. За даними іноземних джерел використання лазерних тренажерів дозволяє підвищити показники стрільби приблизно на 30-35%, прискорити процес навчання первинним стрілецьким навичкам на 25 – 30% і скоротити витрати набоїв у 3 – 4 рази.

АНАЛІЗ РИНКУ: Аналогічні тири «Інгул», Кіровоград (Україна), ТОВ «Витязь» (Росія) використовують контактні акустичні давачі на зворотній стороні металевого проекційного екрану, що обмежує калібр зброї та її дульну енергію, обумовлює велику методичну та інструментальну похибки при оцінюванні координат точки влучення кули у видеомішень та викликає загрозу рикошету. Ринкова ціна цих тренажерів є в півтора рази більшою за ціну УМСТ, який у свою чергу не має обмежень на калібр зброї та її дульну енергію, має високу точність, не викликає загрози рикошету і забезпечує можливість використання макетів зброї з лазерними випромінювачами або бойової зброї з лазерними вставками. Це обумовлює високу конкурентоздатність пропонуємої розробки.

ОЦІНКА ТРАНСФЕРУ РОЗРОБКИ: Запропоновані шляхи трансферу розробки: обмін досвідом та інформацією про науково-технологічні досягнення, проведення консультацій з питань застосування технологій, постачання технологій у межах договорів про їх трансфер з урахуванням ринкової потреби.

СТАДІЯ РОЗРОБКИ: Розроблений та апробований новий метод вимірювання координат точки влучення кулі у відеомішень, частково підготовлена конструкторська документація і створений діючий макет УМСТ. Проект зайняв І місце на конкурсі інноваційних проектів «IT-Kharkiv» у номінації «Кращий проект в області ігрової індустрії» у 2013 р. На проект отримано диплом та медаль Міжнародного конкурсу інноваційних та інвестиційних проектів «Харківські ініціативи» у 2013 р. у номінації «Кращий інноваційний проект у сфері приладобудування», проект є переможцем конкурсу «Радіоелектроніка та інформатика 21 століття» Наукового парку «Радіоелектроніка та інформатика» у 2013 р.

ФІНАНСОВІ ВИТРАТИ НА РОЗРОБКУ: Для  виготовлення дослідного зразка УМСТ потрібні 1 рік та фінансове забезпечення  у розмірі $30 тис.

ІНФОРМАЦІЯ ПРО АВТОРА АБО АВТОРСЬКИЙ КОЛЕКТИВ: Карташов Володимир Михайлович, д.т.н., проф.; Зубков Олег Вікторович, к.т.н., доц.; Коритцев Ігор Васильович, к.т.н., доц.; Сідоров Геннадій Іванович, к.т.н., проф., Олейніков Володимир Миколайович к.т.н., доц. , Бєляєв Олексій Володимирович.

зберегти цю сторінку в PDF