5.5 Лазерний біатлонний комплекс (ЛБК)

ГАЛУЗЬ (СФЕРА), ДО ЯКОЇ НАЛЕЖИТЬ РОЗРОБКА: Радіоелектронні та інформаційні технології для спорту.

МЕТА РОЗРОБКИ: Створення тренажеру для забезпечення високоефективної підготовки спортсменів-біатлоністів із стрільби з мінімальними фінансовими витратами.

СТИСЛИЙ ОПИС РОЗРОБКИ: Умови проведення «стрільби» в ЛБК максимально наближені до реальних на біатлонному полігоні. Він забезпечує дальність «стрільби» 50 метрів, може розташовуватися в закритому приміщенні або на полігоні й використає мішені, розміри й спосіб індикації поразки яких повністю відповідають вимогам Міжнародного союзу біатлоністів (IBU). Він може використатися для тренувань і проведення змагань, як по літньому, так і зимовому біатлону. У його склад входить радіосистема відеоспостереження за складними ділянками траси й збору біометричних даних кожного спортсмена при проходженні траси і виконанні «стрільби» з можливістю двостороннього радіозв’язку, що дуже важливо для оцінки психофізичного стану спортсмена й своєчасного коректування   процесу тренувань. База даних, що накопичується по кожному зі спортсменів у центрі обробки, містить динаміку зміни його біометричних даних по всіх тренуваннях, лінії прицілювання й переводу зброї на іншу мішень, а також параметри стрільби – результативність, витрачений час, напрямок відхилення точки влучення від центра та інше. Лазерна гвинтівка власної конструкції також відповідає всім вимогам IBU, пропонованим до кульових гвинтівок. Вона містить для поразки мішеней як імпульсний режим випромінювання, так і безперервний, останній використається для пристрілювання гвинтівки й відображення ліній прицілювання. Крім цього гвинтівка імітує «додаткові патрони» і віддачу при «пострілі», а також забезпечує блокування лазерного випромінювання, якщо гвинтівка не повернена в напрямку полю мішеней. Лазерне обладнання виконується навісним і може бути закріпленим на персональній гвинтівці спортсмена. Інформація щодо точності попадання у мішень передається радіоканалом на комп’ютерну систему центру керування. Візуалізація усіх даних здійснюється у центрі керування за допомогою комп’ютерних та телевізійних моніторів.

 

 

Рис.1 – Зображення лазерного біатлонного комплексу

 

Рис.2 – Зображення гвинтівки з ІЧ приймачем

 

ІННОВАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ РОЗРОБКИ: Новостворена структура біатлонного лазерного стрілецького тренажеру, що поєднує інформаційну радіомережу для збору біометричних даних спортсменів на трасі та їх відеоспостереження їх руху, лазерну гвинтівку з захисною блокіровкою випромінювання та імітацією кульової стрільби, оптико-електронну мішень з можливістю фіксації усіх фаз та параметрів стрільби, а також програмно-апаратний комплекс, що забезпечує обробку, накопичування та візуалізацію інформаційних даних у реальному часі з можливістю їх подальшого аналізу. Є 7 патенти України на корисну модель.

 ПЕРЕВАГИ РОЗРОБКИ: За даними іноземних джерел використання лазерних тренажерів дозволяє підвищити показники стрільби приблизно на 30-35%, прискорити процес навчання первинним стрілецьким навичкам на 25 – 30% і скоротити витрати набоїв у 3 – 4 рази. Комплексний підхід в розробці до тренувань з використанням біометричних даних спортсменів, їх відеоспостереженням на трасі та з аналізом результатів поточної стрільби значно підвищить якість підготовки спортсменів. Введення пристрою блокування лазерного випромінювання забезпечує безпеку його використання. Наявність цих можливостей відрізняє цю розробку від існуючих лазерних тренажерів і обумовлює її переваги.

АНАЛІЗ РИНКУ: Існуючі аналоги: електронні лазерні стрілецькі тренажери “Рубін”(Росія), електронні лазерні стрілецькі тренажери “СКАТТ”(Росія), електронні лазерні стрілецькі тренажери для біатлону “Larsen”(Норвегія). Спільні недоліки
усіх цих тренажерів – можливість випадкового ураження очей спортсменів і
глядачів лазерним випромінюванням та обмежена функціональність – тільки стрільба з малої відстані.

Аналіз ринку показує значний попит на подібні тренажери. Даний ЛБК може бути використаний для ефективної підготовки спортсменів олімпійської збірної з біатлону та олімпійського резерву в дитячо-юнацьких спортивних школах, а також (при скороченій структурі) в загальноосвітніх школах, що посприяє військово-патріотичному вихованню молоді.

ОЦІНКА ТРАНСФЕРУ РОЗРОБКИ: Запропоновані шляхи трансферу розробки: обмін досвідом та інформацією про науково-технологічні досягнення, проведення консультацій з питань застосування технологій, постачання технологій у межах договорів про їх трансфер з урахуванням ринкової потреби.

СТАДІЯ РОЗРОБКИ: Розроблений та апробований на практиці новий метод вимірювання координат точки влучення лазерного променя у біатлонну мішень. Частково підготовлена конструкторська документація. Виготовлені лазерна гвинтівка з навісним лазерним обладнанням і пристроєм блокування, а також діючий макет електронної мішені ЛБК у масштабі 1:5 відносно розмірів, що пропонуються IBU.

ФІНАНСОВІ ВИТРАТИ НА РОЗРОБКУ: Для проведення додаткових досліджень та виготовлення прототипу ЛБК потрібні 2 роки та фінансове забезпечення у розмірі $65 тис. із розрахунку, що ЛБК містить 1 базову станцію та 3 проміжні, 3 біометричні комплекти для спортсменів з можливістю збільшення їх числа до 30, відеоспостереження на 3-х ділянках траси з можливістю збільшення до 16 ділянок, 3 стенди для стрільби  з можливістю збільшення до 30.

ІНФОРМАЦІЯ ПРО АВТОРА АБО АВТОРСЬКИЙ КОЛЕКТИВ: Карташов Володимир Михайлович, д.т.н., проф.; Зубков Олег Вікторович, к.т.н.; Коритцев Ігор Васильович, к.т.н., доц.; Сідоров Геннадій Іванович, к.т.н., проф., Олейніков Володимир Миколайович к.т.н., доц., Бєляєв Олексій Володимирович.

зберегти цю сторінку в PDF