4.3 Макет мобільної атмосферної РЛС вертикального зондування S-діапазону

ГАЛУЗЬ (СФЕРА), ДО ЯКОЇ НАЛЕЖИТЬ РОЗРОБКА: Дослідження вертикальної структури хмарності, опадів, швидкості і напряму вітру.

МЕТА (ПРОБЛЕМА) РОЗРОБКИ: Підвищення інформативності систем збору інформації про динамічні процеси в атмосфері. Створення мобільної, низькопотенційної  РЛС вертикального зондування атмосфери.

Застосування РЛС ВЗ необхідно для забезпечення безпеки польоту поблизу аеропортів, спостереження за станом атмосфери близько ядерних станцій, і під час надзвичайних ситуацій. Також РЛС ВЗ широко застосовуються для метеорологічних спостережень і прогнозування небезпечних природних явищ.

 

 

Рис. 1 – Антенна система макета РЛС ВЗ встановлена на даху будівлі

 

СТИСЛИЙ ОПИС РОЗРОБКИ: Макет мобільного РЛС вертикального зондування (ВЗ) має ряд суттєвих відмінностей від інших типів РЛС ВЗ. Так в ньому застосовується квазікогерентна схема вимірювання доплерівської частоти, здійснюються поляриметричні вимірювання та застосований магнетронний передавач. Крім цього, РЛС ВЗ S діапазону є низькопотенційною, має невеликі масогабаритні показники і низьке енергоспоживання. Високий рівень автоматизації роботи станції дозволяє проводити безперервні вимірювання без присутності обслуговуючого персоналу. Конструктивно макет РЛС складається з двох частин, обладнання встановлюється у транспортному засобі, антенна система з передавачем встановлюється на причепі. 

Антенна система РЛС являє собою дві прямофокусні параболічні дзеркальні антени діаметром 1.8 м, с захисними бленда заввишки 1 м. Зовнішній вигляд антенної системи зображено на рис. 1.

Передавальний пристрій РЛС це функціонально закінчений модуль який виготовлено на базі магнетрона. Передавальний пристрій має невеликі геометричні розміри і встановлюється в фокальній точці передавальної антени, що дозволяє усунути додаткові втрати потужності передавача, в антенно-фідерному тракті. На рис. 2 зображено макет  системи обробки інформації РЛС ВЗ.

ІННОВАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ РОЗРОБКИ: Розроблено новий зразок РЛС ВЗ атмосфери.

ПЕРЕВАГИ РОЗРОБКИ: Розроблений зразок РЛС ВЗ відрізняється використанням магнетронного передавача, вартість якого значно нижче ніж когерентних передавачів відповідної потужності. Вимірювання доплеровських характеристик сигналу здійснюється квазікогерентним методом, що не вимагає високої стабільності та когерентності передавача.

АНАЛІЗ РИНКУ: Найбільшим виробником РЛС ВЗ у світі є фінська компанія Vaisala, яка випускає кілька моделей ВЗ РЛС. Найбільш близькими за характеристиками до розробленої РЛС є: LAP-3000 і LAP-8000, їх вартість перевищує $200000. В Україні та країнах СНД подібні станції не виробляються. Вартість пропонованої РЛС може бути набагато нижче закордонних аналогів.

 

 

Рис.2 – Макет системи обробки інформації портативної РЛС ВЗ S-діапазону:

1 – радіоприймальний пристрій і блок синхронізації, 2 – АЦП Е20-10, 3 – термінал обробки та зберігання інформації, 4 – блок живлення передавача, 5 – контрольний осцилограф, 6 – індикатор потужності передавача

 

ОЦІНКА ТРАНСФЕРУ РОЗРОБКИ: Запропоновані шляхи трансферу розробки: обмін досвідом та інформацією про науково-технологічні досягнення, проведення консультацій з питань застосування технологій, постачання технологій у межах договорів про їх трансфер з урахуванням ринкової потреби.

СТАДІЯ РОЗРОБКИ: Створено макет РЛС ВЗ (без системи вимірювання швидкості вітру).

ФІНАНСОВІ ВИТРАТИ НА РОЗРОБКУ: Вартість розробки промислового зразка продукту – договірна.

ІНФОРМАЦІЯ ПРО АВТОРА АБО АВТОРСЬКИЙ КОЛЕКТИВ: Карташов  Володимир Михайлович, д.т.н., проф.; Олейніков Володимир Миколайович, к.т.н., доц.; Євсєєв Дмитро Борисович,  к.т.н.

зберегти цю сторінку в PDF