1.6 Інформаційна система діагностики глаукоми «Glaucoma v 1.0»

ГАЛУЗЬ (СФЕРА), ДО ЯКОЇ НАЛЕЖИТЬ РОЗРОБКА: Нові технології профілактики та лікування найпоширеніших захворювань. Розробка належить до технічних наук, має практичне застосування в офтальмології та використовується як допоміжний засіб для підтримки прийняття рішень лікаря-офтальмолога.

МЕТА (ПРОБЛЕМА) РОЗРОБКИ: Підвищення якості раннього виявлення первинної відкритокутової глаукоми та прогнозу характеру її перебігу з метою своєчасного призначення відповідного лікування та запобігання інвалідизації пацієнтів.

СТИСЛИЙ ОПИС РОЗРОБКИ: Система написана на мові програмування С/C + + з використанням бібліотек WTL, STL, Boost. Середа розробки – Microsoft Visual Studio 2012. В якості бази даних була обрана легковага реляційна база SQLite, яка не використовує парадигму клієнт-сервер, що дозволяє використовувати в якості протоколу обміну API бібліотеки SQLite. Такий підхід зменшує накладні витрати, час відгуку та спрощує програму. SQLite зберігає всю базу даних (включаючи визначення, таблиці, індекси і дані) в єдиному стандартному файлі на тому ж комп’ютері, на якому виповнюється програма. Для забезпечення усунення можливих помилок введена система валідації. Програма має зручний та простий у використанні інтерфейс, що важливо для роботи медичного персоналу.

Система «Glaucoma v 1.0» дозволяє забезпечити наступне:

- вносити паспортні та клінічні дані про пацієнта та його стан;

- розширити діагностичні можливості для дослідження різних форм глаукоми;

- приймати, зберігати та аналізувати в повному обсязі інформацію, що отримана з ретінотомографа HRT-II (рис. 1);

 

Рис. 1 – Зовнішній вигляд інформаційної системи «Glaucoma v 1.0» спільно з ретинотомографом HRT-II

 

- диференціювати первинну відкритокутову глаукому та прогнозувати характер ії перебігу;

- оцінювати динаміку розвитку глаукоматозного процесу;

- формувати звіт про відвідування, що містить інформацію про виявлену патологію та призначену терапію;

- формувати висновок з можливістю його редагування користувачем.

Технічні характеристики:

Мінімальні технічні вимоги:

Вимоги до складу та параметрів програмного засобу:

- монітор з роздільною здатністю не менше 1024 х 768;

- оперативна пам’ять не менше 512 Mb;

- процесор Pentium Pro i586 133 MГц;

- не менше 180 Мб вільного дискового простору;

 - периферійні засоби (принтер).

Вимоги до інформаційної і програмної сумісності:

-            операційна система – Windows XP 32 bit.

ІННОВАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ РОЗРОБКИ: В основі інформаційної системи «Glaucoma v 1.0» лежать принципово нові методи, які захищені трьома патентами України на корисну модель, отримано свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір. Проведена експериментальна перевірка методів та інформаційної технології діагностики і прогнозування глаукоми з використанням розробленої інформаційної системи «Glaucoma v 1.0» в Харківській міській клінічній лікарні №14 ім. проф. Л.Л. Гіршмана, яка показала, що ефективність лікування пацієнтів з глаукомою стала ефективніше на 20%.

ПЕРЕВАГИ РОЗРОБКИ: Запропонована розробка дозволяє об’єктивізувати дослідження, оскільки окрім абсолютних величин (об’єм, площа) аналізуються відносні величини, що дозволяє екстраполюватися від конкретних значень ознаки у пацієнта і отримати інформацію незалежно від індивідуальних розмірів диску зорового нерву, які можуть значно варіювати. Інформаційна система діагностики глаукоми «Glaucoma v 1.0» відповідає міжнародному стандарту ISO 9001.

АНАЛІЗ РИНКУ: Найближчі аналоги: комп’ютерна програма «GlaukStad» (ГОУ ВПО «Саратовский государственный медицинский университет имени В.И. Разумовского», Россия); автоматизована вимірювально-інформаційна система «Кампиметрия» (“АСофтXXI”, Россия); АРМ «Врач офтальмолог» («Калинин-soft», Россия).

ОЦІНКА ТРАНСФЕРУ РОЗРОБКИ: Запропоновані шляхи трансферу розробки: обмін досвідом та інформацією про науково-технологічні досягнення, проведення консультацій з питань застосування технологій, постачання технологій у межах договорів про їх трансфер з урахуванням ринкової потреби.

СТАДІЯ РОЗРОБКИ: Демо прототип. Розроблений проект пропонувався потенційним партнерам, зацікавленим в отриманні ліцензій на використання розробки. Даний проект отримав 1 місце на I Міжнародній школі проектного управління «Пегас-2012» (Росія, Бєлгород, 2012 р.); увійшов до фіналу Всеукраїнського конкурсу «Інноваційний прорив-2012» (Київ, 2012 р.); зайняв 2 місце на IV Міжнародному економічному форумі «Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи» (Харків, 2013р.); отримав золоту медаль на IX Міжнародному салоні винаходів і нових технологій «Новий час», (Севастополь, 2013). Проект зайняв ІІ місце на конкурсі «Радіоелектроніка та інформатика 21 століття» Наукового парку «Радіоелектроніка та інформатика» у 2013 р. та отримано диплом Міжнародного конкурсу інноваційних та інвестиційних проектів «Харківські ініціативи» у 2013 р., також зайняв ІІ місце на конкурсі інноваційних проектів «IT-Kharkiv» у номінації «Кращий проект в області IT-охорони здоров’я» у 2013 р.

ФІНАНСОВІ ВИТРАТИ НА РОЗРОБКУ: Сума необхідних інвестицій становить $20 тис. та потрібна для: створення дослідного прототипу інформаційної системи діагностики і прогнозування глаукоми; доведення даної інформаційної системи до рівня промислового прототипу; апробації та впровадження наукових результатів; забезпечення захисту медичної інформації; забезпечення інтеграції між офтальмологічними клініками різних країн; ліцензування продукту. Прогнозований термін окупності проекту – 2 роки.

ІНФОРМАЦІЯ ПРО АВТОРА АБО АВТОРСЬКИЙ КОЛЕКТИВ:

Висоцька Олена Володимирівна, к.т.н., проф.; Страшненко Ганна Миколаївна,
к.т.н., м.н.с.

зберегти цю сторінку в PDF