Про кафедру

Навчання

Спеціалізації «Штучний інтелект» / «Системи штучного інтелекту» стали спадкоємцями спеціальності «Інтелектуальні системи обробки інформації та прийняття рішень» (ІСПР). Навчальні плани ІСПР (бакалавр – спеціаліст – магістр) спочатку були розроблені в тісній співпраці з європейськими експертами за фінансової підтримки фінської академії наук і стали унікальними для української системи освіти. Зараз адаптація навчальних планів відбувається на підставі міжнародних стандартів з комп’ютерних наук та інформаційних технологій, а також завдяки постійній співпраці з європейськими партнерами. Це дозволяє відповідати сучасним і майбутнім потребам IT-ринку і готувати успішних випускників – конкурентоспроможних на українському і європейському ринках праці.

Випускники, якими ми пишаємося.

Для підготовки фахівців на міжнародно-визнаному рівні кафедра має необхідний потенціал завдяки багаторічному досвіду міжнародної співпраці з європейськими університетами-партнерами та спільного виконання наукових та освітніх проектів, спрямованих на забезпечення якості освіти.
Більшість викладачів проходять стажування в західних університетах, мають публікації в міжнародно-визнаних наукових виданнях і беруть участь в міжнародних наукових конференціях і проектах.

Крім базових напрямків підготовки IT-фахівців (програмування, бази даних, хмарні і мобільні технології), а також основних курсів із штучного інтелекту, особлива увага в програмі навчання приділяється двом профільним напрямкам: інтелектуального аналізу даних (який вже виділяється в окрему науку про дані – Data Science) і різноманітним інтелектуальним Web-технологіям.

На кафедрі функціонують лабораторії: «Метаінтеллект», яка створена в активній співпраці з фінськими вченими (http://www.cs.jyu.fi/ai/OntoGroup/) і лабораторія інтелектуальних систем і технологій, фокус якої – інтелектуальний аналіз в галузі криміналістики, що дає студентам можливість випробувати теоретичні знання в прикладній галузі, актуальність якої складно переоцінити в сучасних умовах.

Студенти навчаються з використанням сучасних технологій, беруть участь в міжнародних проектах зі студентами університетів-партнерів, мають можливість частину дисциплін вивчати англійською мовою і вчитися за кордоном за проектами кредитної мобільності.
Детальніше див. на сайті кафедри.

Співпраця з європейськими університетами

З моменту свого заснування кафедра успішно розвивається завдяки партнерству з європейськими університетами.

Багаторічна співпраця з університетом Ювяскюля (Фінляндія) дозволила кафедрі реалізувати програму подвійного диплому, яку Директорат Європейської Комісії з освіти та культури визнав найкращою міжнародною програмою в Фінляндії.

Завдяки програмам подвійного диплому з фінським і голландським університетами, 80 наших випускників отримали європейські дипломи магістрів разом з українськими дипломами, а 27 кращих з них захистили в європейських університетах ступінь доктора наук. Інформація про те, як склалася кар’єра випускників нашої багаторічної програми подвійного диплому, зібрана фінськими партнерами.

Наші студенти мають можливість пройти підготовку за Європейською програмою розробки бізнес-проектів у віртуальному середовищі (Комерціалізація інтелектуальних систем), яка проводиться на кафедрі з 2006 року спільно з французьким університетом IT і менеджменту ITESCIA. В межах програми студенти в спільних українсько-французьких групах розробляють інноваційні бізнес-проекти в галузі інформаційних (інтелектуальних) технологій під керівництвом викладачів ХНУРЕ і ITESCIA, а також представників торгово-промислової палати Франції.

Розширюючи співпрацю з університетом ITESCIA, кафедра запустила новий проект щодо спільного вивчення професійної англійської мови в IT галузі.

В 2011 році був підписаний договір про співпрацю з остфальскій університетом прикладних наук (Німеччина). В межах співпраці здійснюються студентські обміни, а також навчально-наукові візити студентів та аспірантів ШІ в університет Остфаліі.
Україно-іспанський проект по мобільності Еразмус + (KA107) № 2017-1- ES01-KA107- 036036 надає можливості для кредитної мобільності між ХНУРЕ та університетом Хаен для бакалаврів і магістрів, а також для викладацького та адміністративного персоналу.

Наука та міжнародне співробітництво

Кафедра штучного інтелекту искусственного интеллекта провадить наукову діяльність за такими напрямками:

 • розподілені інтелектуальні системи;
 • семантичні Web технології, Web-сервіси і Web 4.0;
 • інтелектуальне видобування знань;
 • великі дані;
 • штучний інтелект, мультиагентні системи;
 • машинне навчання;
 • видобування знань в кібер-захищених системах;
 • бази даних і менеджмент баз знань;
 • інтернет-базовані системи електронної та мобільної комерції;
 • когнітивні системі і технології;
 • когнітивний інтелект, адаптивні нейро-, фаззі- системи.

Прикладні розробки вчених кафедри реалізовані в багатьох індустріальних проектах таких всесвітньо відомих компаній, як Nokia, JSP, Tekes, Fingrid, TeliaSonera, TietoEnator, Metso Automation, ABB.

Співробітники кафедри підвищують свою кваліфікацію беручи участь у стажуваннях і виконанні спільних європейських проектів, ефективно співпрацюючи з кращими світовими вченими в пріоритетних областях штучного інтелекту.
Дослідники кафедри підтверджують свої результати:
– численними публікаціями в рецензованих журналах і виданнях міжнародних конференцій;
– викладають в університетах Фінляндії, Франції, Німеччини та Нідерландів;
– реалізують результати досліджень в продуктах і сервісах ІТ-галузі, які пілотуються в Україні та за кордоном;
– впроваджують отримані результати в підготовку кваліфікованих магістрів та докторів наук.

Результати активної наукової та міжнародної роботи кафедри реалізовані в міжнародних освітніх і наукових проектах, що фінансуються Європейською Комісією (Tempus, Erasmus, Horizon 2020), а також програмою НАТО “Science for Peace and Security”.
Детальніше з реалізованими проектами можна ознайомитися на сайті кафедри.

Аспірантура та докторантура за спеціальностями:

 • 05.13.23 – системи та засоби штучного інтелекту,
 • 05.13.06 – інформаційні технології,
 • 005.13.03 – системи і процеси керування

Наукові керівники:

зберегти цю сторінку в PDF