1 жовтня – Міжнародний день людей похилого віку

30.09.2016

Міжнародний день людей похилого віку покликаний привернути увагу до проблеми упередженого ставлення до літніх людей і зруйнувати стереотипи, пов’язані з їхнім життям. Стереотипи дозволяють швидко здійснити соціальне сприйняття і не вимагають зусиль. Але якщо людину просять висловити думку про конкретну літню людину – наприклад, про друга або родича – зазвичай, набагато складніше навести факти, які підтверджують негативний стереотип.
Стереотипи та забобони до людей похилого віку пов’язані з геронтофобією – безпричинним страхом, ненавистю чи ворожістю стосовно старості. Страх власного старіння й смерті є однією з головних причин виникнення ейджизму – дискримінації за віковою ознакою. Якщо люди бачать лише неміч літніх, це означає, що вони самі бояться старіти.
Негативний погляд на пізній вік тісно пов’язаний з тим, як саме суспільство бачить і відображає цей період життя. Існує думка, що літні люди – даремний баласт суспільства. Однак дослідження не виявляють прямої залежності між працездатністю і хронологічним віком. Перевага зрілого віку – вільний час – дає можливість сконцентруватися на вивченні нового і, всупереч стереотипам, домогтися дуже хороших результатів. Деякі люди до глибокої старості з легкістю продовжують вчитися, використовуючи життєвий досвід і зберігаючи душевну молодість. Розсудливість, внутрішню зосередженість, спокій, стоїчну незворушність і безстрашність у висловлюванні своєї думки та правди Цицерон відзначав як головні переваги старості.
Традиція поваги і турботи про старших є важливим свідченням гуманності і визнання безцінного духовного досвіду, яким володіють зрілі люди. Ставлення до людей похилого віку є показником морального здоров’я суспільства і вказує на можливості його розвитку. «Пошана виражається знаками, мабуть, нікчемними і звичайними: літнім людям кланяються, відвідують їх, поступаються дорогою, перед ними встають, їх проводжають і зустрічають, з ними радяться: все це і в нас, і в інших країнах, у міру їх вищого морального розвитку, суворо дотримуються» (Марк Тулій Цицерон).

зберегти цю сторінку в PDF