Сучасна економічна освіта: реалії та перспективи

22.03.2017

Яким повинен бути сучасний економіст? Якими знаннями та навичками повинен володіти, щоб досягти успіху в цій професії? Як сьогодні навчають майбутніх економістів? На ці та інші запитання відповідає завідувач кафедри економічної кібернетики та управління економічною безпекою Харківського національного університету радіоелектроніки, доктор технічних наук, професор Володимир Олександрович Тімофєєв.

- Володимире Олександровичу, сьогодні все частіше говорять про надлишок спеціалістів економічного профілю. Що Ви на це скажете? Які перспективи у студентів, що навчаються за спеціальністю «Економіка»?

- В умовах ринкової моделі економіки, що існує в нашій країні протягом останніх десятиліть, відбулися значні зміни у виборі молоддю професії. Багато абітурієнтів почали віддавати перевагу економічним спеціальностям. Але говорити про надлишок економістів в нашій країні зарано, оскільки ще багато таких (навіть серед підприємців), хто не має економічної освіти. Тим більше, що профіль нашого університету дозволяє розширити перспективи працевлаштування наших випускників, оскільки поряд з економічними дисциплінами наші студенти вивчають великий спектр дисциплін, пов’язаних з IT-технологіями.

- Розкажіть, будь ласка, докладніше про ці перспективи. Нашим читачам це буде цікаво.

- На сьогоднішній день IT-технології активно проникають у всі сфери нашого життя, і економіка не виняток. Сучасний економіст повинен не тільки розуміти економічні процеси, але й вміти їх успішно впроваджувати за допомогою інформаційних технологій. А саме: розробляти та впроваджувати інноваційні методи у фінансовій та банківській діяльності, вміти управління проектами, складати бізнес-плани розвитку підприємства, використовувати Інтернет-ресурси для ведення електронної комерції (розробка та просування сайтів), застосовувати методи та засоби економічної безпеки (захист інформації на підприємстві), проводити маркетингові дослідження, моніторинг та прогнозування соціально-економічних процесів, використовувати ефективні моделі управління для підвищення ефективності роботи підприємства, вирішувати оптимізаційні задачі в сфері логістики та багато іншого. Таким чином, сучасний економіст-професіонал повинен бути універсальним и, тим самим, підвищувати свою конкурентоздатність на ринку працевлаштування.

- Напевно, при таких високих вимогах до випускників-економістів, зростають і вимоги до сьогоднішніх абітурієнтів?

- Основною вимогою є бажання вчитися, стати професіоналом в економічній сфері.

- Володимире Олександровичу, які зміни у правилах вступу до ВНЗ чекають на майбутніх абітурієнтів в цьому році порівняно з минулим?

- Так, цього року Міністерство освіти та науки України знову дещо змінило правила прийому до ВНЗ. Серед основних нововведень слід звернути увагу на наступні: тепер під час вступу можна подавати дев’ять заяв на чотири спеціальності (усі заяви можна використовувати як на спроби в одному ВНЗ, так і в різних – дев’яти) та буде лише одна хвиля зарахування; сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання 2016 року можна буде використовувати під час вступу і в 2017 році; для вступу на нашу спеціальність абітурієнту необхідно мати сертифікати ЗНО з таких предметів, як: українська мова та література (ваговий коефіцієнт – 0,3), математика (ваговий коефіцієнт – 0,3), історія України або іноземна мова (ваговий коефіцієнт – 0,3). До остаточного конкурсного балу абітурієнта додаються декілька коефіцієнтів, а саме: галузевий (ГК), сільський (СК) та першочерговий (ПЧК) коефіцієнти.

Шляхом його множення на їх добуток. Також буде скасовано вчений ступінь спеціаліста, а ступінь бакалавра стане вищою освітою – поняття «неповна» і «повна вища освіта» зникнуть. Абітурієнтм слід мати на увазі те, що вступати до ВНЗ вони будуть за спеціальністю, а навчатися за спеціалізацією, яких може бути декілька в рамках однієї спеціальності. Більш детально з усіма нововведеннями наші майбутні абітурієнти можуть ознайомитися на офіційному сайті ХНУРЕ – nure.ua.

- Останнім часом для абітурієнтів та їх батьків важливим питанням є постійне зменшення обсягів держзамовлення та збільшення ціни за навчання. Чи буде вона зростати в вашому університеті? Та чи взагалі є у вас бюджетне фінансування підготовки фахівців з економіки?

- Так, дійсно, обсяги держзамовлення зменшуються щороку. Це загальна тенденція переходу до міжнародної системи освіти, яка у більшості країн є виключно платною. Але нашій кафедрі поки що вдається зберігати достатньо високий, порівняно з іншими провідними ВНЗ Харкова, обсяг держзамовлення. Взагалі, як свідчить багаторічний досвід, наші абітурієнти, ті, хто дійсно націлені на вступ до нас, завжди стають студентами ХНУРЕ. Щодо цінової політики, то за контрактом у нашому університеті плата під час навчання не змінюється, такі умови зазначені в самому контракті. І це для нас непорушне правило протягом всієї історії контрактного навчання в нашому університеті. Всі студенти отримують диплом державного зразка.

- А які ще переваги навчання саме у вашому ВНЗ?

- Наша кафедра єдина у Харківському національному університеті радіоелектроніки займається підготовкою спеціалістів в галузі економіки. ХНУРЕ – відомий та авторитетний на міжнародному та державному рівні університет і тому наша кафедра не тільки впевнено дивитися у майбутнє, але має можливість залучати до викладання кращих фахівців у галузі економіки та інформаційних технологій.

Значна увага приділяється практичній підготовці наших студентів – вивчення ними сучасних моделей та технологій бізнесу. Набуття навичок з використання інформаційних технологій в економічній діяльності здійснюється на базі провідних підприємств та банківських установ. А досвід підготовки економістів протягом вже більше 20 років дає підстави говорити про те, що наші випускники затребувані на ринку праці не лише нашої країни. Завдяки тому, що мають важливу для сучасного фахівця якість – вони отримують практичну професію, яка дозволяє їм працювати як в економічній сфері – економістами, фінансистами, керівниками підприємств, обліковцями, так і, в разі бажання, спеціалістами в галузі розробки та впровадження інформаційних систем.

- Що б Ви хотіли побажати майбутнім абітурієнтам?

- Перш за все, відповідально поставитися до вибору ВНЗ і майбутньої спеціальності. А також вірити в свої сили та домагатися мети. А ще, безумовно, удачі!

зберегти цю сторінку в PDF