У музеї історії ХНУРЕ відкрили експозицію пам’яті Миколи Рожицького.

28.02.2016

Минулого тижня в музеї історії Харківського національного університету радіоелектроніки була представлена експозиція, присвячена пам’яті видатного вченого, професора кафедри біомедичної інженерії Миколи Миколайовичи Рожицького. На її відкриття зібралися його учні, колеги, керівництво кафедри, НДЧ, друзі.

Корінний харків’янин, М.М. Рожицький в 1967 році закінчив фізичний факультет Харківського державного університету ім. Горького, працював лаборантом, навчався в аспірантурі, в 1980 році захистив кандидатську дисертацію. З 1974 р. вже в ХІРЕ бере участь в постановці і проведенні оригінальних досліджень в галузі нещодавно відкритого в той час явища електрохемілюмінісценціі. Будучи, фактично, науковим стрижнем дослідницької групи, він у 1998 р. захищає докторську дисертацію, причому відразу за двома спеціальностями. На цьому етапі заслугою Миколи Миколайовича було те, що він в умовах колосального дефіциту фінансування 90-х років продовжував займатися теоретичними дослідженнями, зумів накопичити отриманий досвід, а головне – зміг зберегти ядро наукової групи!

За результатами його досліджень у 2004 році була створена лабораторія оптохемотроніки, яка увійшла структурним підрозділом до складу кафедри біомедичних пристроїв і систем (тепер – біомедичної інженерії, БМІ). Основним напрямком діяльності лабораторії в 2005–2013 рр. стала реалізація чотирьох міжнародних проектів від Українського науково-технічного центру (УНТЦ). Саме завдяки дослідженням наукової групи професора М.М. Рожицького в ХНУРЕ з’явився новітній науковий напрям досліджень властивостей матеріалів – нанотехнології. Отримані міжнародні наукові гранти та створення лабораторії оптохемотроніки стали своєрідним вінцем наукової діяльності Микола Миколайовича.

«Вченого оцінюють за його науковою спадщиною – а залишив він не мало: окрім понад 400 наукових праць і декількох монографій, створену ним, ефективно працюючу лабораторію з новітнім унікальним обладнанням, а головне – послідовників, учнів, які продовжують його справу, – каже професор кафедри біомедичної інженерії Олег Аврунін. – За словами самого Миколи Миколайовича, він буде живий доти, допоки буде працювати лабораторія. Сподіваюся, що він буде жити в серцях його учнів і в добрих спогадах його колег – як вчений, який створив свою унікальну наукову школу».

зберегти цю сторінку в PDF