Ми, єдині зі Східної Європи, взяли участь у семінарі, організованому НАСА

04.10.2013

Відбулася презентація групи CoLiTec на Asteroid Initiative Idea Synthesis Workshop в штаб-квартирі НАСА.

З 30 вересня по 2 жовтня в штаб-квартирі Національного управління з повітроплавання і дослідженню космічного простору (НАСА, США, Х’юстон) проходив семінар «Asteroid Initiative Idea Synthesis Workshop». Основні питання, які розглядалися на ньому, були присвячені інноваціям у сфері розробок систем детектування астероїдів, способів актуалізації інформації про них, проблемам астероїдної місії. Роберт Лайтфут, провідний співробітник НАСА, відзначив високу важливість даного семінару, особливо в рамках планованої астероїдної місії в 2014 році. Учасниками семінару були 96 провідних команд вчених усього світу, що займаються астероїдно-кометною безпекою людства. Велика частина доповідей було прочитано дистанційно з використанням систем відеоконференції.

Професор кафедри електронних обчислювальних машин Харківського національного університету радіоелектроніки Вадим Саваневич, керівник групи CoLiTec, виступив на семінарі з доповіддю «Автоматизоване програмне забезпечення для обробки зображень і виявлення рухомих об’єктів-CoLiTec. Стан та перспективи». Організацію відеоконференцзв’язку взяв на себе Олександр Цопа, завідувач навчально-наукової лабораторії ВКТС. Слід зазначити, що це була єдина запрошена доповідь з країн Східної Європи.

Проект CoLiTec є хобі-проектом, який вже кілька років підтриманий такими організаціями як International Scientific Optical Network, на чолі з Інститутом прикладної математики ім. М.В. Келдиша РАН, Головною астрономічною обсерваторією НАНУ та Радіоастрономічним інститутом НАНУ.

Зараз програма CoLiTec застосовується для автоматизованого виявлення астероїдів в Андрушівської астрономічної обсерваторії, в Російській віддаленій обсерваторії ISON-NM, розташованої в штаті Нью-Мексико (США), в обсерваторії ISON-Кисловодськ. За допомогою CoLiTec вперше в Східній Європі були відкриті астероїд і комета в автоматизованому режимі. З використанням CoLiTec в 2012 (2011) році зроблено 80 (86)%  спостережень і 74 (75)% відкриттів астероїдів в зазначених країнах. Всього за допомогою програми CoLiTec послано в Центр малих планет (МРС) близько півмільйона вимірювань, відкрито 1383 астероїди. Серед них три комети, з п’яти, відкритих в Східній Європі більш ніж за 20 останніх років; 13 троянських астероїдів Юпітера; два астероїди, які зближуються із Землею. Ще трьом астероїдам були присвячені окремі електронні циркуляри МРС . У рейтингу найбільш продуктивних обсерваторій світу за кількістю вимірювань малих тіл Сонячної системи користувачі програми в 2012 році посіли 10, 13, 22 місця, маючи куди більш скромне фінансування, ніж їх оточення. За сумарними підсумками 2011-2012 року обсерваторія ISON-NM посіла 7 місце як за кількістю вимірювань, так і за кількістю відкриттів астероїдів.

У 2013 році розпочнеться експлуатація CoLiTec в обсерваторіях Уссурійська і Краснодара , а також аматорських обсерваторіях Іспанії та Австралії. У 2014 році може початися більш широке поширення програм серед аматорських та професійних обсерваторій світу .

Додаткові посилання:

Доповідь
Відеоматеріали НАСА
Презентації: англ., рос.

зберегти цю сторінку в PDF