Коментар т.в.о. ректора Едуарда Рубіна щодо чуток і фейків про ситуацію в ХНУРЕ

16.01.2016

Вже близько двох місяців я обіймаю посаду тимчасово виконуючого обов’язки ректора нашого університету. Я, звичайно, не викладав тут і не займав керівних посад. Це так. Мене запросили сюди, швидше, в якості менеджера, що має великий управлінський досвід у сфері ІТ-бізнесу (міжнародна компанія Телесенс) і потім – у системі освіти (проректор ХПІ і директор Харківського комп’ютерно-технологічного коледжу НТУ ХПІ). Але все ж ті, хто говорить, що не маю зовсім вже жодного відношення до ХНУРЕ, помиляються. Перший стартап зі своїми партнерами в 1987 році я створив саме тут. Це був перший студентський науково-технічний кооператив «Синтез». Ми відкрили перший у Харкові комп’ютерний зал, розробляли ПО і збирали комп’ютери «Сінклер». Сьогодні це можна порівняти з тим, що роблять студенти, створюючи 3-Д принтери.

За ситуацією у вузі стежу давно, багато років захоплювався вміннями беззмінного ректора Михайла Бондаренка проводити вуз через всі економічні та політичні рифи і щоразу знаходити можливості для розвитку. Подолання кризи 90х років, перехід у статус університету, лідерство в системі підготовки кадрів для сфери інформаційних технологій і радіоелектроніки, – думаю, все це результати мудрого керівництва. На жаль, після смерті Михайла Федоровича, ХНУРЕ почало лихоманити. Останні два роки в університеті фактично немає ректора, немає стабільного керівництва, і це позначилося і ефективності управління, і на якості освіти, і на репутації.

Про причини кризи

Можна виривати з контексту окремі показники і говорити про те, що університет і в ці два роки успішно проводив набір студентів, виконував держзамовлення, якісь окремі міжнародні проекти і т.д. Однак є комплексні інтегровані методики оцінки – рейтинги. ХНУРЕ впав в рейтингах вузів, як в національних, так і в міжнародних. А саме від позиції вузу в рейтингу безпосередньо залежить все: фінансування, держзамовлення на підготовку студентів, доступ до грантових програм, замовленнях на виконання досліджень з госпдоговірної тематики. У результаті стабільність університету в цілому і всіх його співробітників опинилася під загрозою–ніхто не був упевнений, чи збережеться їх робоче місце і зарплата чи ні.

Причиною цьому є невміле керівництво, небажання тимчасових керівників змінюватися, йти вперед, ставити інтереси університету над своїми особистими, впроваджувати інноваційні практики управління і найголовніше – викорінювати корупцію, якою пронизані всі осередки системи.

Топ-завдання: створення можливостей для поліпшення якості освіти та підвищення зарплат

Моє завдання – розчистити завали, що утворилися, та ліквідовувати причини стагнації, що намітилась та провести перші реформи, щоб сформувати нове поле можливостей, повернути вуз на рейки нормального поступового розвитку. Один з головних інструментів – реальна фінансова автономія університету та його структурних підрозділів, як це передбачено новим Законом про вищу освіту. Якщо ми зробимо це, то зможемо не чекати як манни небесної підвищення окладу на 5-10%. Ми зможемо підвищувати зарплату значно вищими темпами, можливо, в рази. І це не буде рішення міністерства або ректора, це будуть рішення деканів або завідуючих кафедрами, які повинні отримати максимум самостійності в управлінні своїми бюджетами в рамках децентралізації системи управління. На основі прозорих показників буде складено рейтинг кафедр і факультетів, і відповідно до них буде здійснюватися фінансування. Таким чином, ми відійдемо від ручного управління фінансами і мінімізуємо вплив якихось суб’єктивних факторів на рівень зарплати, забезпечивши впевненість кожного співробітника в завтрашньому дні. Колектив, особливо вчені, – це те, на чому тримається весь університет, і я буду докладати всі сили, щоб забезпечити їм роботу і нові можливості для творчого розвитку.

До речі, нещодавно з подивом дізнався, що мене звинувачують у знятті надбавок до зарплати. Але я їх якраз недавно повернув, скасовані вони були колишнім керівництвом.

Про долю науки

Мені вже задають питання, чому я роблю ставку на комерцію і чи не постраждають від цього наукові школи, особливо фундаментальні? Я з упевненістю можу відповісти: ні, не постраждають. У розвиненому світі користуються попитом і оплачуються, як фундаментальні, так і прикладні дослідження, як гуманітарні, так і точні. Потрібно просто вміти їх правильно запропонувати і довести свою компетентність і ефективність у цьому напрямку. Є безліч додаткових шляхів для розвитку: пошук зацікавлених зарубіжних компаній, гранти тощо Ми поставимо пошук цих можливостей на кваліфіковану основу.

Про «рейдерство»

Ті, хто зараз під різними видами, у тому числі під псевдонімами і через підставних осіб, пишуть про рейдерське захоплення вузу, свідомо вводять людей в оману. Вони наводнюють інтернет домислами, перекладаючи з хворої голови на здорову. Роблять це ті, хто не звик жити чесно і тепер боїться втратити свої насиджені місця, ниточки управління. Знаєте, найскладніше спростовувати абсолютно абсурдні звинувачення. Ну, як можна реагувати на повну маячню?

Харків – не надто велике місто. Поцікавтеся, що за кілька років ми зробили в Харківському комп’ютерно-технологічному коледжі, де нам вдалося із ситуації недобору абітурієнтів перейти до конкурсу в 12 осіб на одне бюджетне місце, де вдалося залучити інвестиції на розвиток коледжу, дати можливість додаткового заробітку викладачам. Чим не «рейдерство»?

Про «Самопоміч»

Так, я член партії «Самопоміч», бо вважаю, що ця політична сила об’єднала чесних і енергійних людей, націлених на реальні реформи в Україні. Від цієї партії я став депутатом Харківської обласної ради, увійшов до комісії з питань міжнародного співробітництва і, думаю, що це може додати можливостей для розвитку вузу. Однак жодним чином я не є і не буду провідником лінії партії для студентів і викладачів. Політичні переконання – особиста справа кожного.

Потрібно мати дуже хвору уяву, щоб якось пов’язувати моє членство в «Самопомочі» з партійним впливом на вуз. Ті, хто запускає такого роду інсинуації, чи то за своєю ініціативою, чи то на замовлення зацікавлених осіб, попросту переводять стрілки.

Про аудит

Справа в тому, що колишнє керівництво, яке я був змушений усунути від роботи, боїться зовнішнього аудиту та міністерської перевірки, яка пройде в найближчі дні. Хочу підкреслити: зовнішній аудит – це відмінна можливість виявити наші переваги та слабкі місця. Я не ставлю перед собою за мету когось зловити або покарати. Я хочу лише зрозуміти, що можна змінити, а що працює добре і не вимагає великих змін. Але зовнішній аудит від міжнародної компанії (а ХНУРЕ стане першим українським вузом, який пройде такий аудит) – це ще й справжній вхідний квиток в глобальні міжнародні програми підтримки освіти і науки. (Докладніше про аудит дивіться у моїй недавній колонці в Економічній правді http://www.epravda.com.ua/columns/2016/01/4/574507)

Про прозорість інформації та особистої доступності

Всьому колективу університету хочу нагадати: я не ховаюся від громадськості, не ховаюся під чужими іменами, всі матеріали, статті, колонки публікую під своїм іменем. Про всі прийняті рішення та кадрові призначення доповідаю на ректораті і вченій раді. Я вже ввів в практику зустрічі зі співробітниками в режимі відкритого мікрофона, вони будуть регулярними. З нового року виходять публікації на офіційному сайті університету. Інформації буде більше: змінемо структуру сайту, будемо публікувати все більше даних про життя університету. Задати особисте питання можна завжди в оперативному режимі через Фейсбук. Якщо ви ще не пробували, можете перевірити або запитати у колег – це працює.

Про працюючих пенсіонерів

Зараз у колективі чомусь активно обговорюється тема працюючих пенсіонерів, і виникає чимало спекуляцій навколо неї. Це дивно. Схоже, що хтось цілеспрямовано вкидає чутки. Ніхто нікого не збирається звільняти з міркувань віку. Я переконаний, що вік – це стан душі, а не кількість років від дня народження. Іноді у 70-річної людини більш свіжі ідеї, ніж у 30-річної, не кажучи вже про те, що мудрість старшого покоління не дає молодим фахівцям наступати на одні й ті ж граблі. Досвід незамінний, і я завжди буду ставитися з повагою до тих, хто через багато років зберегли гостроту розуму і здатність творити нове.

Іноземні студенти

Важливе питання – підготовка іноземних студентів. Часто стикався з явищем, коли студент з іншої країни отримує український диплом, не балакаючи ні російською, ні по-українськи, ні по-англійськи. У гонитві за миттєвим прибутком і за кількістю іноземців та жертвуючи якістю їх підготовки, університет втрачає свій імідж у всьому світі, і втрачає потенційних партнерів. Ми будемо підвищувати вимоги до вступників і якість їх підготовки. І тільки так ми зможемо підвищити престиж нашого вузу в інших країнах. Якісне поліпшення цього напрямку роботи – один з потенціалів ХНУРЕ. Будемо робити все, щоб тісніше інтегрувати іноземців в нашу культуру, щоб за час навчання вони перестали відчувати себе чужими в нашій країні. Результати не змусять себе довго чекати. Ми повинні стати провідним в Україні науковим та освітнім центром, а наші випускники повинні користуватися повагою і попитом на ринку праці в будь-якій країні світу.

Про вибори ректора

Вибори ректора, звичайно, відбудуться, але поки не можу однозначно сказати, коли, тому що це не залежить тільки від мене. Перш за все, нам необхідно виплутатися з мережі судових процесів, що тягнуться з попередніх виборів. Це необхідна умова, інакше вибори нічого не вирішать – ми знову загрузнемо в тій же павутині. Я сподіваюся, що вибори пройдуть у найближчі півроку. У всіх буде можливість здійснити своє право на вільне волевиявлення. Я забезпечу чесність процедури і результату, можете в цьому не сумніватися.

Хочу сказати, що сьогодні ми маємо унікальну підтримку на рівні Міністерства освіти, Адміністрації президента. У нашу команду вірять, вірять у можливості колективу ХНУРЕ бути ведучим науково-освітнім центром навіть не в Харкові, а в Україні. Ми дійсно можемо стати лідерами у всьому. Це величезна відповідальність, а й приголомшлива можливість.

Чутки-плітки-публікації

У мене величезне прохання до всіх. Зараз навколо вузу починається справжня інформаційна війна. В обіг будуть запускатися якісь неймовірні домисли, псевдо-аналітика, відверта брехня. Я до всього готовий і ставлюся до подій спокійно. Ніхто не очікував, що буде легко. Я, звичайно, не прошу вас не читати “альтернативних” думок. Але я прошу ставитися критично до цих публікацій. За ними простежується великий інтерес людей, відірваних від годівниці.

Про них я недавно писав на своїй сторінці https://www.facebook.com/eduard.rubin/posts/10208653419434886 Правда пробивається дуже важко. Але правду неможливо перемогти просто тому, що вона правда. Працюйте, вчіть і вчіться спокійно, не звертайте уваги на плітки і чутки. Все це пройде. Повернення в минуле не буде, прогрес не зупинити.

Найближчим часом

Цей коментар, сподіваюся, зніме деякі питання. Найближчим часом я також дам чергові великі інтерв’ю нашому студентському телебаченню (https://www.facebook.com/tvnure): вони вже зібрали питання окремо від студентів, окремо від викладачів. Нагадую, що зараз найбільш динамічне інтерактивнеджерело інформації про те, що відбувається у вузі – відкритий хаб ХНУРЕ у Фейсбуці

https://www.facebook.com/groups/vicerector/1652240891704050/?notif_t=group_activity

Підписуйтесь на нього. Будемо на зв’язку!

зберегти цю сторінку в PDF